| Velian a întrebat:

Bună seara!
Dacă un părinte a decedat iar în urma sa rămâne un loc de casa drept mostenire la 2 copii iar mama lui(bunica copiilor)îl vinde fără acordul lor, ei mai au vreun drept la acel loc?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Mama decedatului nu poate vinde terenul, daca acesta se afla inscris la cadastru pe numele decedatului, deoarece nu este propietara si nici mostentoare. Atentie, nu la primarie, ci la cadastru. Doar copiii mostenesc dupa tata. (Art. 975, alin. (1) Cod civil.
Daca copiii sunt minori si se afla in custodia bunicii, vanzarea nu se poate face decat in conditii speciale, cu prezenta reprezentantului protectiei copilului din primarie.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca un parinte a decedat mostenitori sunt copiii si sotul supravietuitor, asupra tuturor bunurilor proprietatea defunctului.
Mama decedatului nu poate vinde terenul, fiindca nu este mostenitoare.
Doar daca mama decedatului este proprietara exclusiva poate vinde terenul.

| Velian explică:

Problema e ca eu sunt din constanta iar tatăl meu era din Craiova și moștenirea lăsată de dansul tot acolo e. Ce drept as avea dacă m-aș duce la așa-zișii proprietari? (pot ajunge la o înțelegere comuna sa îmi fie întoarsă suma pentru care s-ar fi vândut locul?)
Și dacă pe acea parcela s-a construit deja o locuință?
Mulțumesc enorm pentru răspunsul acordat anterior!