| InstructorDeIubire a întrebat:

Este legal să împing o motocicleta de teren pe trotuar până la locul unde vreau sa o folosesc? Țin sa menționez ca nu am permis nici acte la ea. Nu intenționez sa o folosesc pe drumuri publice.

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O poti impinge. Cu permisul nu ai avea probleme dar daca nu ai acte la ea, poti fi acuzat de furt.

| InstructorDeIubire explică (pentru darrio2007):

Ajută daca fac un contract de vânzare-cumpărare dintre mine si vânzator?

| darrio2007 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Da. Legalizat.

| InstructorDeIubire explică (pentru darrio2007):

Cum adica legalizat?

| darrio2007 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Legalizat la un notar.

| InstructorDeIubire explică (pentru darrio2007):

Si daca îl scriu eu si semnez si pentru vânzător nu e ok? Adica de unde își dă seama polițistul că nu e legalizat?

| darrio2007 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Te cam joci cu focul.
Inclin sa cred ca obiectul chiar este furat, daca tu vrei sa semnezi pentru vanzator.

| InstructorDeIubire explică (pentru darrio2007):

Nu este furat. Vânzătorul stă la 120 de km de mine și nu am de gând să fac atâta drum pentru o semnătură.

| darrio2007 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Pai si motocicleta de unde ai luat-o? Nu de la el de acasa? Te-ai gasit asa cu el pe strada si ti-a zis : „Na, bă o motocicleta"!
Vei vedea cand vei fi oprit in trafic, daca ai de gand sa circuli cu ea, cat conteaza sa ai acte. Pe politai nu-l va interesa unde stă vanzatorul, la 120 de km sau la capatul pamantului.

| InstructorDeIubire explică (pentru darrio2007):

Mai citește o dată întrebarea mea.

| darrio2007 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Si daca te verifica vreun politai cand o impingi pe trotuar?

Răspuns utilizator avertizat
| Lucian4 a răspuns:

Da e legal. parintii sa aiba acte pe ea! doar in poligon poti conduce daca nu ai permis

| InstructorDeIubire explică (pentru Lucian4):

Nu am chiar nici un fel de act la motocicleta. Poate să mă oprească polițistul pe trotuar si sa ma intrebe de acte?

| JicaContra a răspuns (pentru Lucian4):

Poti sa conduci orice tip de vehicul, ORIUNDE, la orice varsta, atat timp ca nu esti pe drumuri publice... legile rutiere se aplica NUMAI pe drumurile publice, si atat!

deci NU numai poligon, ci terenuri virane, padure, etc.

as vrea sa vad militianul care intra la mine in curte sa dea amenzi, pentru ca, copilul se da cu scuterul prin curte...

| InstructorDeIubire explică (pentru JicaContra):

Știu asta. Dar pot sa il împing pe trotuar până acolo?

| Lucian4 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Da e legal impingerea, atunci cand ai o reclamatie de la un vecin ca faci zgomot cu moto prin curte sau alte locuri, vine un politist la usa si-ti cere actele? Retific, nici un poligon nu ai voie nu ai acte pe ea

| JicaContra a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

NU am auzit NICIODATA nici o lege care sa interzica sa cari sau sa impingi orice tip de vehicul pe trotuar... PUNCT

este ilegal sa te dai cu trotineta electrica pe trotuar, asa ca ma dau jos de pe ea si merg pe langa ea cand am nevoie sa merg pe trotuar! si am facut asta pe langa politisti care se uitau la mine daca incalc legea si NU mi-au facut nimic DE NIMIC!