| Mircok a întrebat:

Bună seara. Eu și familia mea locuim într-un sat plin de interlopi și țigani recidiviști, hoți și tâlhari.
Am pățit multe de-a lungul timpului și ne-am gândit sa facem tot ce e posibil ca să plecam, sa ne mutam.
Cum este sa te muți? Cu toate actele și altele cred ca este foarte mult și greu. Chiar nu mai putem locui aici, ne este frica pentru viețile noastre.
Suntem la 20 km de București. Când ne vom muta va fi totul altfel. Nu am cum sa renunț la facultate (pe care o fac în București). Încă nu știu la câți km ne vom muta de aici dar sper sa nu fie mai mulți de 100.
Deci întrebarea menționată și mai sus: cum este sa te muti? Chiar nu mai putem trai aici ne este frică, nu pot spune ce am pățit.

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Ce întrebare laughing
Poate fi bine, poate fi rău... depinde ce vecini nimerești, condiția reala a casei/garsonierei/apartamentului unde vrei, daca ai bani sa termini actele necesare si nu trebuie sa te împrumuți... te poti muta intr-o zi (bagi totul intr-un camion si intr-o ora-2-3 dacă zici ca nu vrei departe, e totul la noua casa), o săptămână, o lună.

16 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Până vă luați lucrurile e mai greu...
În rest, te vei simți mult, mult mai relaxat...
Vei respira mai ușor, vei simți că începi o viață nouă. happy

| alina2k18 a răspuns:

Unde in Piteasca/Cernica/Tanganu esti?
laughing
Cum ti-au spus colegutii, nu mai fiti asa fricosiwinking
''Când ne vom muta va fi totul altfel''
Nu e deloc altfel, poate fi si mai rauwinking daca tiganii ti se par ai dracu sa vezi cum sunt unii romani laughing cu tiganu daca stai bine in ghete o mai scoti la capatwinking

| Mircok explică (pentru alina2k18):

Pe aproape. În Glina stau.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Îți zic din experiență pentru că știu cum e să nu te simți în siguranță în propria casa, o să simțiți că vi s-a luat o piatră de pe umeri când o să vă știți departe de acei oameni. Poate o să vă fie greu cu hârțogăraia și cu acomodarea, na, așa e când te muți, te simți puțin străin propria casă laughing, dar e o decizie foarte bună să plecați de acolo.

| Roberrt21 a răspuns:

Necesita ceva timp sa te muți, pana rezolvi cu actele, pana muți toate bagajele, obiectele..etc
O sa fie mai multă bătaie de cap părinților tăi daca inca stai cu ei.
Dar cel mai probabil o sa fie bine mai ales in conditiile in care stati voi acum acolo

| TPU2019 a răspuns:

Dacă tu pui în balanță mutatul și cu siguranța personală, înseamnă că ești un caz special de comod/ă. Ești mai rău decât aia cu drobul de sare.

| GeorgianaMihaela145 a răspuns:

Nu mai fiți așa fricoși! Nu suport oamenii de genul, bai nene fiți tari și impunători, cum puteți sa va lăsați intimidați! Nu are nimeni dreptul sa va pună la respect! Nu permite nimănui așa ceva! Mai mult tupeu indiferent cine ar fi, eu personal așa sunt am un tupeu jegos in mine si nu ma interesează cine e, ma iau cu oricine se ia de mine sau de familia mea! Eu personal m-am luat cu un interlop nu am frica de nimeni!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GeorgianaMihaela145):

Cimitirele sunt pline de eroi de-astia cu tupeu...

| GeorgianaMihaela145 a răspuns:

Dacă ești baiat fii bărbat și apără-ți familia, fa tu lege acolo unde locuiești! Du te la ei cu tupeu, sa vezi cum o lasa moale, numai gura e de ei, dacă nu ai tupeu sa faci asta și ești atât de fricos încearcă pe partea cealaltă sa te dai cu binișorul pe lângă ei și sa le vorbești frumos, sa le spui Ba frate ce aveți cu noi, V am deranjat cu ceva? V am făcut ceva? Da o la pace și poate te și împrietenești cu ei! Ce naiba! Trebuie sa te lași chiar așa călcat in picioare și sa te chinui tu și familia ta cu mutatul din cauza lor, mai le dai și satisfacție ca "V au făcut sa va mutați "

| troleibuz a răspuns (pentru GeorgianaMihaela145):

Nu merita sa te pui in pericol.

| Mircok explică (pentru troleibuz):

Nu a făcut nimic niciodată politia

| troleibuz a răspuns (pentru Mircok):

Normal. Se tem si ei.

| suntserios a răspuns (pentru GeorgianaMihaela145):

Sa mori tu cu tupeul in mana... altii aleg sa se protejeze

| GeorgianaMihaela145 a răspuns:

Plus ca te poți duce la poliție sa faci plângere, fapta de a amenința o persoana cu săvârșirea unei infracțiuni sau fapta pagubitoare sau crearea unei stati de teama se pedepsește cu închisoare de la un an la 3 luni! Du te la secție! Și poti vorbi cu poliția sa faci in așa fel încât acea persoana sa nu mai aiba voie voie sa se apropie de tine sau de locuința ta! De aia exista poliție ca fii protejat!

| alina2k18 a răspuns (pentru GeorgianaMihaela145):

''De aia exista poliție ca fii protejat!''
laughing ce gluma buna, se vede ca nu ai avut probleme niciodata daca te bazezi pe politie ahhahahahaha

| GeorgianaMihaela145 a răspuns (pentru alina2k18):

Ca sa fii * scuze nu am fost atenta. Și da chiar nu am apelat niciodată la poliție laughing