| anonim_4396 a întrebat:

In 2019 am fost oprit de poliție la volan fiind sora mea care la momentul acela nu detinea permis de conducere, având luat doar examenul teoretic iar o luna mai târziu a obtinut permisul promovând si examenul practic.

Eu personal si din spusele ei stiam ca a obtinut si proba practică deci ca este conducător auto cu acte in regulă.

Am fost la sectie unde sa constatat fapta si unde am fost audiat in calitate de suspect pentru încredințarea unui autovehicule catre o persoană care nu deține permis de conducere iar sora mea pentru conducerea unui autovehicul fara a detine permis de conducere.

Am dat declarații in calitate de suspect, atat.

Dupa câteva luni a venit si solutia de la parchet exact cum urmează sa o descriu mai jos.

Având in vedere ca suspecul x, a avut o atitudine sincera si nu cunostea faptul ca sora sa NU detinea permis de conducere, rezultă ca in cauza este incident cazul de împiedicare a puneri in miscare a actiunii penale prevăzut de art 16. Alin 1 b din c proc. pen respectiv "fapta nu a fost săvârșită cu vinovăția prevăzută de lege"

In ceea ce privește fapta comisa de suspecta Y (sora mea) considerăm ca starea de pericol este minimă deoarece avea absolvite cursurile scolii de sofer, ca urmare la data de x (o luna mai tarziu) a si obtinut permisul de conducere.
A recunoscut fapta si nu are antecedente penale, fapt pentru care apreciem ca o solutie de netrimitere in judecată realizeaza mai eficient scopul preventiv educativ al legii penale.

Dispune :

Clasarea cauzei avand ca obiect infractiunea de încredințarea unui vehicul catre o persoana care nu detine permis de conducere.
(solutia pentru mine)

Iar pentru sora mea :
Renunțarea la urmarirea penala avand ca obiect infracțiunea de conducere fara permis.
Cheltuieli judiciare in suma de 200 lei vor fi suportate de suspecta y.

La cateva zile de la primirea ordonantei de la procuror mi-a venit acasa pe numele meu o citatie in care scrie.

Citatie

Dosar nr.
Stadiul procesului : Fond
Obiectul dosarului : confirmare renunțare urmarire penală art 318 alin. 12 NCPP
in calitate de : INTIMAT

Ma poate lamuri cineva daca este ceva grav?
Am nevoie de un avocat?

Va mulțumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este absolut nimic grav. Este procedura care se aplica in asemenea cazuri, respectiv clasarea trebuie confirmata de catre un judecator si cred ca va fi confirmata. Nu ai nevoie de avocat dar este bine sa te prezinti la instanta, pentru ca judecatorul sa vada ca esti interesat de situatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este scris atat de clar... Atat de clar.

| Panamax a răspuns:

Ai scapat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sper sa nu confirme judecatorul tampenia asta de solutie