Întrebare recomandată | adbu a întrebat:

In aceasta seara am patit un eveniment neplacut. Doream sa traversez strada pe la pietoni pe un drum in panta, iar din burta dealului a venit cu foarte foarte mare viteza o masina care m-a facut sa alerg pe trecere ca altfel putea da peste mine. Eu am ridicat bratul (in semn de nemultumire fara sa injur sau sa arat gesturi obscene) iar respectivul a oprit masina si m-a intrebat "credeai ca nu tine frana?". Eu i-am raspuns "dom'le dar asa se conduce, cu viteza asta, aveai sa dai peste mine?" Iar el a tras pe dreapta, m-a injurat, scuipat si mi-a dat si o palma. Am chemat politia care din cate observ ridica din umeri. Simt ca innebunesc! Imi scade increderea in propriile forte pe zi ce trece(ca nu e singura problema pe care o am[dar e singura violenta, de fapt prima chiar]). Nu am putut riposta pentru ca el era mai inalt si mai bine facut ca mine. Ce sa fac? (scuze de categorie daca e neadecvata)

30 răspunsuri:
| andreea4ever a răspuns:

Depune plangere la politie, ia-ti un avocat. Daca ai martori sau vanatai, si i-ai retinut numarul la masina il poti face sa iti plateasca daune morale.

| victor30 a răspuns (pentru andreea4ever):

Vorbesti din filme laughing nu iti acorda nici un judecator daune morale pentru ce zici tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte bine ai facut ca ai chemat politia. Insista cu plangerea si eventual ia ti un avocat care te poate sfatui cel mai bine in astfel de cazuri.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Off..sunt multe nereguli in ceea ce ii privesc pe posesorii carnetelor de conducere.
Daca nu ai martor, nu prea ai ce face, sa pui un avocat este pierdere de timp si bani aruncai.
Politia se implica atunci cand pietonul este grav "avariat" in cazul tau, ai vanatai sa poti constata incidentul? politia a facut ceva in acest caz? totusi nu se merita sa lasam ca acesti nemernici care se cred regii soselelor sa scape ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat..insista cu politia si vezi ce zice...
O zi frumoasa sa aihappy

| adbu explică (pentru caramela):

N-am leziuni in schimb am martor si o camera video de trafic

| caramela a răspuns (pentru adbu):

Atunci il poti actiona in instanta...asta daca bugetul ti-o permite.
O seara bunahappy

| Fatamuntilor a răspuns:

O fi vreun,, smecheras'' care a obtinut carnetul cine stie cum.
Daca nu ai dovezi, martori, nu prea ai sorti de izbanda, tu incerca dar cred ca vei pierde timpul si banii degeaba.

| gelu1970 a răspuns:

Asta e politia romana
de aceea scriu cu litere mici
la ce te asteptai? doar e aceeasi institutie care doar si-a schimbat parul. NARAVUL e acelasi.

| Duucu a răspuns:

Am avut un profesor care imi spunea: lasa tu legea si regulile, ca daca vezi ca unu vine cu viteza spre tine si nu te feresti, nu cred ca mai reusesti sa te plangi cuiva.
Bine ai facut, daca n-ai avut incredere ai incercat sa te feresti de orice nenorocire. Nu stiu daca necesita sa faci plangere sau alte prostii, timp si bani pierduti, avocati, trebuie sa gasesti martori iar el in final poate castiga...
Timpul va trece iar tu ai sa uiti asta, poate chiar iti vei aduce aminte ca odata in viata ta ai dat de un idiot. Iar el sa-si continue smecheriile pe unde apuca.
Cred ca cel mai tare te-a afectat ca s-a luat fizic de tine, nu te asteptai la asa ceva, nici eu n-as fi facut-o. Crezi ca daca unu scoate pistolu spre tine in mijlocul multimii tu ii mai spui "stai bro, ca legea spune ca nai voie sa ma omori, daca o faci ajungi la inchisoare"... nu ma, ai fugit pe loc!

| Ibrahimovic a răspuns:

Daca ai martor depune plangere la politie.
Daca ai trecut pe trecerea de pietoni, nu e nicio problema, dar daca nu erai pe trecere poti fi sanctionat pentru trecere prin loc nepermis. Primesti maxim o amenda.
In schimb, poti depune plangere impotriva celui care te-a lovit. Daca ai fi avut si leziuni era mai bine. Depuneai plangere pentru loviri si alte violente sau vatamare corporala.
Totusi, ai putea depune o plangere, cu acel martor si cu intregistrarea video. Spui ca politia nu face nimic. Pai nici nu are ce sa faca. Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate!

| Copac13 a răspuns:

Nu te mai gandi la prostia asta daca ala n-are cei 7 ani de acasa ce sa-i faci daca il vezi pe strada ocolester sau nul baga in seama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depune plângere la poliție, dacă ai vreun martor, e norocu tău, dacă nu, nu prea ai ce să-i faci pentru că nu sunt dovezi că ți-a făcut ceva atâta timp cât tu pretinzi asta, iar el pretinde altceva.

| buzeduulci a răspuns:

si eu am carnet dar tot timpul acord prioritate pietonilor ca stiu cum ii sa stai langa trecere si nimeni sa nu te bage in seama. ii detest pe oamenii care mai si accelereaza si nu te lasa sa treci. iubitul meu ieri a asteptat la trecere si a trecut o p i z d a la volan a oprit si cand sa traverseze a accelerat... zi si tu. oh go on

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru buzeduulci):

De parca ar fi prima care o face! Cand ma claxoneaza cate una si am prioritate le arat un gest cu anumite organe, care le descurajeaza sa mai claxoneze! rolling on the floor

| Gogu06 a răspuns:

Cand traiesti in Romania trebuie sa stii niste reguli de baza. Una dintre ele ar fi ca atunci cand unul opreste masina, scoate capul pe geam si vrea sa ti se adreseze sa fii sigur ca nu a facut asta ca sa iti ceara scuze ci cauta scandal si este bine s-a cam iti vezi de treaba, daca n-ai de gand sa ii raspunzi cu aceeasi moneda. Iar cand vine unu la tine si este mai mare, mai impunator, mai puternic totdeauna exista varianta sa fugi si sa il injuri din alergare laughing.

Scuze de gluma, imi dau seama ca te simti nasol, dar priveste partea buna, de fapt nu exista o parte buna laughing. Dar tu cand ai vazut ca a oprit masina, a inchis geamul, a pus-o pe avarii, nervos a venit spre tine. Credeai ca vrea sa te salute, sa te intrebe de sanatate? era destul de evidenta situatia.

| bogz a răspuns:

Pentru o palma nu o sa te ajute nimeni cu nimic, afla cine este si pe unde sta si astepta-l cu niste baieti, eventual niste baietasi le dai niste banii sa-l bata.

| Cristina27061999 a răspuns:

Aiurea
adica politia ar fi trebuit sa faca ceva
macar o amenda
un avertisment
ceva
nu sa stea cu mainile in san
poate va evolua politia romana pana in 2055 laughing

| TheMiningSheep a răspuns:

I-ai luat numarul?

| AsTheLove a răspuns:

Du-te si fa plangere la politie, cumpara-ti un avocat cat mai bun si da-l pe ala in judecata.Fiindca teoretic, nu avea voie sa faca asta! Nu e corect!
Bafta!

| AlyNDriftKing a răspuns:

Poti merge sa faci o plangere dar acum e cam degeaba... macar numarul de la masina daca il sti...Sa fi fost il locul tau nu tineam cont de inaltime si intentionat ma dadeam la el ca sa ma loveasca calumea sa imi pot scoate certificat medicolegal si terminai mai repedewinking

| Roxi25 a răspuns:

Depune plangere la politie. Daca ai retinut numarul la masina sau daca ai o singura lovitura facut de el ..Asta este o dovada.Iti poti lua un avocat si poti astepta procesul! Sper ca te-am ajutat!

| xBiboCup a răspuns:

Trbuia sa cauti o bata si sa il bati cu ea pana isi cere scuze laughing. glumesc
Ia legatura cu politia municipiului de unde esti nu cu cea locala

| Atotputernicul a răspuns:

Apuca-te de sala altfel vei fi fetita la toti golani.

| karlamarya a răspuns:

Depune dosar penal, explica situatia si daca ai dovezi clare si un avocat bun, nu ai cum sa pierzi

| pistruiata11 a răspuns:

Trebuie sa ai mai multa putere personala.

| zuza69 a răspuns:

De asta e bine sa stai tot timpul cu telefonul in mana si sa filmezi tot...l-ai prins cu mata in sac, bang un degethappy

| IrimiaDelia50 a răspuns:

Nu e nevoie de unde asa mare scandal dar eu zic ca ar trebui sa faci ceva sa il sperii cumva pe acel tip pentru ca altfel asa o sa faca si cu alte persoane

| WSry a răspuns:

Daca prin preajma existau camere de filmat in caz ca n-ai martori, dovada-i masina respectivului daca nu i s-a vazut numarul de inmatriculare! Din cate am observat, politia nu a facut nimic in cazul asta, iar daca mai chemi o data politia, crezi ca te va ajuta? In acest caz depune plangere si da-l in judecata! Totusi, ia-ti un avocat!
Bafta!

| RazvanLaClape a răspuns:

Incearca sa te duci al Politie, depui o reclamatie si vezi dupa ce poti sa mai faci P.S. Ia-ti, data trebuie, un avocat bun

| qSarah99 a răspuns:

Nesimtire din partea tuturor(politia si a respectivului)