| EfectDirect a întrebat:

Buna Seara in primul rand!

Intrebarea mea e cam incalcita,voi incerca sa fiu cat mai explicit.

Sa incepem : Bunicul meu a decedat de curand dar nu a lasat nici un testament in urma dansului sau un act de mostenire mamei cea care a avut grija de el pana in momentul decesului,din cate am aflat noi ( cei care lam intretinut ) nici dansu (bunicul decedat) nu avea acte de mostenitor de la tatal sau mort acum multa vreme, in viata mai sunt 2 frati si nevasta bunicului care locuieste in alta parte si nu o intereseaza bunurile dansului,mentionez ca nu sunt divortati legal,unu din frati defunctului este interesat de bunurile dansului (ma refer la casa) cel de al doilea frate nu doreste nimic, acum toti inafara de unul din frati defunctului au cedat mamei mele drepturile la bunurile defuctului printr-o procura de donatie.Cea ce ma intereseaza avand in vedere ca acum mama se lupta efectiv cu unchiul ei care o preseaza cerandui bani pentru a ceda partea dansului mamei mele.Mai exact dansu fratele defunctului ce drepturi are daca defunctul nu avea acte pe casa si bunurile respective.Mai explicit tatal lor lea facut casa separat si acum cel ce are casa are pretenti la bunurile fratelui sau chiar daca nici unul nu are acte acolo nici defunctul si nici fratele care are pretenti! Mai concret succesiunea trebuie facuta intre mama si unchiul ei (fratele defunctului)?! Va multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legal dupa ce moare bunicul, automat se imparte tot, la toti fratii care traiesc. Cum unul a cedat partea lui mamei tale pe cale amiabila, celalalt frate are dreptul la partea lui. Moral, daca bunicul le-a facut case in alta parte, trebuia sa cedeze si dansul partea ui pe cale amiabila, insa legea spune ca dupa moartea bunicului, se imparte la toti fratii, netinind cont ca le-a facut case. Asta e! Mama ta, ori trebuie sa plateasca in bani partea fratelui ce are pretentie, ori dezbateti mostenirea, si ii da o treime din locuinta. Sa isi puna lacat la usa si gata. Sa vedem daca ii convine asa sa stea in casa lui facuta si cu o camera incuiata la voi. Am un vecin care a fost in astfelș de situatie si a refuzat sa plateasca partea celui ce avea pretentie, sa dezbatut mosetnirea, tribunalul i-a dat o camera celui cu pretentie si acum sta usa incuiata (bineinteles ca vecinul a descuiat-o si locuieste in ea). Dar acel unchi cum este lacom la bani, nu gandeste bine. Banuiesc ca mama ta nu are de unde da bani acelui unchi, deci daca acel unchi are bani de mers prin tribunale (este foarte scump ca sa dezbati o mostenire, mai ales ca bunicul nu are acte pentru casa) sa o faca el. Adica el sa mearga si sa plateasca taxele, sa deschida actiune (o groaza de bani ceea ce nu ii prea convine pentru ca nu valoreaza partea lui la mostenire cat sunt cheltuielile de judectata), sa o faca. Sfatul meu e ca mama ta sa ii zica unchiului sa deschida dansul cu banii lui dezbaterea mostenirii. Nu are ceface decat sa va tot sacaie la cap sa ii dati bani, dar tribunalul nu va poate obliga. Tribunalul doar dezbate mostenirea si acorda fiecaruia partea lui. Nu bani.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fratele defunctului nu are nici un drept la mostenire, daca au ramas dupa defunct copii, doar acestia au drept la mostenire si sotia supravietuitoare.
Doar daca nu s-a facut mostenirea dupa tatal defunctului, asa cum spui tu, atunci fratele are drept de mostenire dupa acesta si procedura succesorala s-ar face dupa ambii defuncti.
Vedeti exact cum este situatia, respectiv daca bunurile din masa succesorala dupa bunicul tau erau trecute pe acesta sau nu, puteau fi trecute si prin alt act juridic, respectiv vanzare-cumparare, donatie, contract de intretinere, etc.
Daca bunurile sunt proprietatea bunicului atunci mama ta nu are nici o problema, asa cum am spus fratele bunicului nu are drept de mostenire daca exista copii.

| EfectDirect explică:

Va multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat!