| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna seara.
In urma cu vreo 7-8 luni bunicul meu a construit încă 3 camere la casa.El a chemat o doamnă sa fac niste măsurători, practic să facă actele pe acele 3 camere in plus.
I-a dat, daca nu mă înșel o parte din bani, cc. 600lei + actele in original ale casei,titlu de proprietate etc.
Acum, surprize, surprize, nu mai dam de ea...Nu îmi e de bani.
Întrebarea mea este: Ea poate face ceva cu acele acte? Adică nu știu, prin absurd să le falsifice cumva, sa vânda casă, sa alte nenorociri?(chiar nu sunt las curent cu legislația în acesta privință ).As dori un răspuns de la cunoascatori.Multumesc

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu sa faca vanzarea casei cu acele acte, ar insemna sa aiba complici mai multi: functionarul de la cartea funciara (sa intabuleze constructia pe terenul altuia), vanzatorul (cu act fals), notarul public (nu verifica identitatea vanzatorului).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să vândă casa, mai are nevoie ca la un notar să se prezinte propietarul cu un buletin. Dacă este infractoare de meserie, poate aranja și asta. Cel mai rapid lucru pe care poate să facă bunicul este să dea un anunț public legal de pierderea acestor acte, să le declare nule. Astfel ele nu vor putea fi folosite.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru sadrian46):

Va mulțumesc.Bine de știut că nu e așa ușor de a face vreo mânărie. Sper doar sa fie paguba doar banii dați avans și atât.

| sadrian46 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Dacă aveți un nume al persoanei, puteți face un denunț la poliție pentru înșelătorie.

| Frank51 a răspuns:

Nu are ce sa faca cu ele.

| ancaval a răspuns:

Actele originale de ce le-a luat, doamna? Pentru ce? Ce a zis?

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Cand mai faci niste camere la casa trebuie facute acte? Nu stiam

| GouDidodino a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Normal, se numeste autorizație de construcție

| sadrian46 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Da, o asemenea modificare necesită aprobare.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru sadrian46):

Deci bunica are bucataria construita ilegal laughing