| alondrakiss a întrebat:

Iubitul meu sta cu chirie intr-un apartament.A încheiat contract prin notar iar proprietarul apartamentului nu răspunde la telefon pentru a-si primi banii care i-a dat in avans.Ce poate face in acest caz? Va multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Baniii in avans fac parte din plata, deci nu le poate pretinde.
Ce poate primi inapoi sunt banii primiti cu titlu de GARANTIE, daca nu are nici o stricaciune la plecare si are toate facturile de consum achitate la zi. Altfel, din garantie se retine pentru a compensa contravaloarea facturilor neachitate, pentru consumurile pana la plecare.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Banii de la avans nu se dau inapoi, sunt considerati plata chiriei, care intotdeauna se plateste in avans pe 2 sau 4 saptamani, fiind perfect nromal si legal.
Daca vorbesti de "depozitul de garantie", atunci trebuie sa stii ca aia se dau inapoi, doar la plecarea din apartament, dupa ce propietarul sau agentia inspecteaza apartamentul si considera ca este totul curat si in ordine si nu sunt datorii la intretinere sau la electricitate.
Cum prietenul tau sta inca in apartmaent, cred ca nu are de gand sa se mute, deci, nu poate cere "depositul de garantie" inapoi si nici avansul, care a intrat in circuitul de chirie lunara.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Complicata problema; doar in instanta se poate rezolva si costa cam mult. dar este necesar si o sumedenie de acte doveditoare. :'(