| Madalina0070 a întrebat:

Bună seara, lucrez de 6 luni într-o fabrica și recent am aflat ca sunt însărcinată, as prefera sa ma mut de la actualul loc de munca, dar mai pot beneficia de prenatal mutându-mă? Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, vei putea beneficia de concediul si indemnizatia de maternitate (prenatal si postnatal), de 126 de zile.
De asemenea, daca te angajezi imediat la un nou loc de munca, vei putea beneficia si de concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aici este vorba de altceva nu concediu parental. Concediul parental se refera la cel paternal de care beneficiaza tatal. Dumneavoastra ca mamica beneficiati de concediu pentru sarcina si lauzie (concediu de maternitate) si apoi de concediul pentru ingrijirea copilului. "Pentru a putea beneficia de concediul şi indemnizaţia de maternitate, femeia trebuie să fie asigurată (art. 1 din OUG nr. 158/2005). Ca derogare de la această regulă (art. 23 al. 2 din OUG nr. 158/2005), dreptul la concediu şi indemnizaţie de maternitate îl au şi femeile care, din motive neimputabile lor, nu mai sunt asigurate, cu condiţia ca ele să nască în termen de 9 luni de la data pierderii calităţii de asigurat. Faptul că pierderea calităţii de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei în cauză se dovedeşte cu acte oficiale eliberate de către angajatori sau asimilaţii acestora." Deci, aici trebuie doar sa fiti asigurata. La concediul de cresterea copilului este problema ca trebuie sa aveti 12 luni lucrate in ultimii doi ani.
Cititi aici: http://provitabucuresti.ro/......aternitate
si aici: http://www.avocatnet.ro/......e-azi.html