Întrebare recomandată | Iulian_Roberto_1991 a întrebat:

Lucrez intr-un fast food nou foarte renumit. Am fost la interviu, m-au acceptat, am fost sunat si m-i s-a cerut copie dupa buletin, studii, si certificat de nastere. Nu am facut analize medicale nu am semnat niciun contract de munca. De cateori am cerut contractul de munca sa il semnez am fost amanat, si m-i s-a spus ca sunt inregistrat in firma. Acum daca nu am un contract semnat cum pot demisiona, si cum imi pot lua banii pe zilele lucrate? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu exista un contract individual de munca in forma scrisa, semnat de ambele parti(angajator si angajat ) demisia si plata pentru zilele lucrate sunt fara obiect --- este ca si cum n-ai fi existat pentru firma respectiva! Chiar si perioada de proba ESTE inscrisa(si platita!) in contractul individual de munca.
Fac exceptie lucratorii zilieri( lucratori care desfasoara activitati necalificate cu caracter ocazional, pentru un beneficiar, contra unei remuneratii ). Pentru acestia nu se incheie contracte de munca in forma scrisa DAR firma angajatoare este obligata sa-i inscrie intr-un Registru de evidenta a zilierilor si sa-i plateasca fie zilnic, fie saptamanal --- vezi legea :http://www.dreptonline.ro/......rantat.php

Daca tot vrei sa pleci, fa o sesizate online la ITM --- orice ITM judetean are un site care iti ofera aceasta posibilitate. Pentru Ilfov, de exemplu, poti reclama atat telefonic cat in scris ( decarcand "formular sesizari"):http://www.itmilfov.ro/....../index.php
In urma sesizarii, nu-ti vei primi plata pe zilele lucrate, dar macar te consolezi cu gandul ca angajatorul va plati o amenda mai mare decat suma pe care ti-o datoreaza --- vezi art. 260-raspunderea contraventionala :http://www.avocat-dreptul-muncii.eu/codul_muncii_2014.php

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai semnat contractul individual de munca poti sa nu te mai prezinti la lucru si ai demisionat. Firma este obligata sa te plateasca pentru zilele lucrate, in caz contrar poti face reclamatie la ITM si sa-i dai in judecata, daca poti proba ca ai lucrat.

| Iulian_Roberto_1991 explică (pentru Ioandelasal):

Vazand ca ma amana cu semnarea contractului, am cerut o adeverinta de salariat si m-i s-a dat. Deci am dovada.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iulian_Roberto_1991):

Daca este asa solicita-le sa te plateasca pentru perioada lucrata si spune-le ca ii vei da in judecata daca nu te platesc, caz in care vei solicita si dobanzi la suma respectiva si vor suporta si cheltuielile de judecata, cum ar fi onorariul avocatial.

| RAY a răspuns:

Astia sunt smecheri te tin in proba si 2luni apoi nu vezi nici un fel, spune-le ori contract ori nimic lucri pe gratis nici nu oti dovedi cu acte ca ai lucrat, cauta ceva serios nu de astea

| neutrino a răspuns:

Asa este atunci cand lucrezi la negru. Totul pluteste in nesiguranta.

| mont a răspuns:

Tind sa cred ca lucrezi la negru. Ai putea sa lucrezi pana la primul salariu apoi sa nu mai mergi pur si simplu la munca. Totusi oare chiar nu ai contract de munca fiind vorba de un fast-food renumit? Lucrezi de mult timp?

| iuyugu a răspuns:

Nu mai mergi acolo si e ca si cand ai fi demisionat. Banii nu ti poti lua deoarece nu ai semnat nici un contract cu ei.
Propunerea mea e sa te angajezi alt undeva si sa nu mai mergi acolo
Bafta!

| FataDeCiocolata a răspuns:

Daca vrei sa demisionezi, solicita banii lucrati sefulkkui tau, daca te refuza apeleaza la autoritati!