| NastaseMadalin a întrebat:

Buna seara. Lucrez la o firma de piese și am încasat niște bani și nu stiu cum i-am pierdut din buzunar, am vorbit lamunca și am inteles ca se face plângere penală. Ce pățesc rău in asta?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Firma poate face plangere penala pentru delapidare. Daca o face poti fi condamnat penal.
Vorbeste cu conducerea firmei, explica-le situatia si restituie suma respectiva si poate nu o sa faca plangere penala.

| darrio2007 a răspuns:

Poti fi acuzat de furt sau neglijenta in serviciu. Banii nu se baga in buzunar ci in casa de marcat.

| DeyCj a răspuns:

Cu alte cuvinte angajatorul te va da în judecată,unde poți fi acuzat de neglijență în serviciu,sau chiar furt calificat și obligat de instanța de judecată să repari prejudiciul cauzat firmei sau chiar să te alegi cu dosar penal pentru furt calificat.
Dacă tu reușești să probezi în fața instanței că ai pierdut banii și nu i-ai furat,atunci scapi doar cu acuzațiile de neglijență în serviciu, și cred eu, că vei fi obligat de instanța de judecată să repari prejudiciul cauzat firmei, plus daune morale firmei, dar asta depinde de ce va cere firma în instanță.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Închisoare.

| anonimg a răspuns:

Adu problema ta înaintea lui Dumnezeu.
Pleacă-ți genunchii înaintea Lui în singurătatea ta, și în cuvintele tale și în gândul tău, cere-I ajutorul. Vei vedea, astfel minuni. Dumnezeu este dornic să ne ajute mai mult decât credem sau gândim noi.
Și când problema se va rezolva, nu uita să-I mulțumești.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimg):

M-ai terminat cu acest raspuns. Bravo, mă!

| anonimg a răspuns (pentru darrio2007):

Nu tu ar trebui să spui aceste cuvinte, ci vrajmasul omului și al lui Dumnezeu.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimg):

Parca ai fi soacră-mea. ndoctrinat pana-n maduva oaselor.

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns:

Daca i-ai incasat si i-ai pierdut trebuie sa-i pui inpoi din propriul buzunar.
Daca cei de la firma considera ca i-ai furat iti fac plangere penala si te acuza de furt calificat.
Trebuie sa te intelegi cu ei si sa-i dai inapoi chiar si cu rate.