| Alesivlad23 a întrebat:

Buna seară mă numesc Alexandra si am vârstă de 16 ani,doresc să aflu mă pot muta cu iubitul meu totuși dacă tatăl meu nu il suporta,iubitul e major mama nu am,doresc să scap de bâtăile tatălui, mă pot muta la el fără să plătească ceva? sau dacă sunt însărcinată cu el pateste ceva? dacă sunt de acord cu păstrarea sarcinei?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti muta cu iubitul, cu conditia sa-i spui tatalui unde stai, pentru a nu reclama la politie ca ai fost rapita sau ai disparut.
In cazuri ca al tau politia nu are nici o atributie.

| Alesivlad23 explică (pentru Ioandelasal):

Dar tatăl meu evita în a vorbi cu iubitul meu, totuși am o vârstă fragedă si sunt conștiienta însă vreau să mă mut...si dacă poliția vine si declară că doresc să stau cu el riscă ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alesivlad23):

Daca ai peste 16 ani iubitul nu risca nimic.

| Alesivlad23 explică (pentru Ioandelasal):

Pai am 16 implinti pe 2 nov

| romeo78 a răspuns:

Mergeți la protecția copilului cu iubitul, discutați despre problema cu tatăl dumneavoastră, el să se angajeze că are grijă de dumneavoastră și nu va fi nici o problemă.
După 16 ani este dezincriminată coruperea unui minor, dacă minorul își dă acordul pentru acele fapte.
Dar, mergeți la protecția copilului. Atunci, nici tatăl nu mai are nici o putere.