| Ana11020201 a întrebat:

Ma numesc Ana am 17 ani, mentionez ca peste doua saptamani voi implini 18 ani...iar eu vreau sa ma mut cu prietenul meu dinainte sa fac 18 ani. Relatia mea cu părinții nu este una buna, chiar deloc. Daca eu plec de acasa, ma pot lua parintii mei cu forta inapoi acasa? Stiu ca trebuie sa dau o declaratie ca m.am dus de buna voie si nesilita de nimeni la prietenul meu. Poliția are ce sa-mi faca? Va rog sa-mi dati un raspuns! Multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii nu te pot lua acasa fortat, ar trebui sa obtina o hotarare judecatoreasca de reintoarcere la domiciliul lor, in urma unui proces, ceea ce n-ar avea nici un rost, avand in vedere varsta ta. Si nu trebuie sa dai nici o declaratie la politie, aceasta nu are atributii in asemenea cazuri.

| IStefania211298 a răspuns:

Nu, nu are ce sa ti faca. De la 16 ani raspunzi de faptele tale.
Insa esti sigura? Cat timp ai de când esti cu prietenul tau?
E un pas mare. L am facut si eu, aceeaşi varsta si aceleaşi neînţelegeri cu părinţii. Insa am realizat dupa ca nu a fost ceea ce voiam cu adevărat. Gandeste te bine.
O Poti face fara probleme, dar chiar vrei asta?

| Ana11020201 explică (pentru IStefania211298):

Multumesc pentru raspuns.da sunt foarte sigura..de doi ani de zile. Vreau sa stiu mai multe... Nu ma pot lua acasa cu forta parintii mei?