| Manin a întrebat:

Buna seara.
Ma numesc Andrei si locuiesc in Bucuresti; am 16 ani si o familie care o mai cuprinde pe sora mea de 14 ani si parintii nostri. Acum aproximativ 6-7 unchiul nostru (fratele mamei) statea cu noi in aceeasi curte; nu locuia ci avea un atelier auto la noi in curte, chiar daca el avea un apartament confort 1 in care locuia. El avand propria lui locuinta, iar noi aceasta curte pe care nu aveam inca acte, iar singura speranta a mamei mele sa fie proprietara casei era strabunica ei care era pe moarte, strabunica ei fiind in relatii foarte bune cu unchiul meu. Mama nu a reusit sa faca actele si dupa un timp strabunica a murit. Acum, singura speranta era la unchiul meu care putea sa ii cedeze mamei casa, dar unchiul meu a refuzat (el vroia si apartamentul si casa noastra). Mama l-a dat in judecata si a urmat o perioada de 2-3 ani in care am stat ca pe ghimpi sperand sa ne obtinem casa. La sfarsit de judecata mama a fost intrebata daca ii cedeaza unchiului meu apartamentul (si noi aveam drepturi la apartamentul lui), iar mama a spus ca ii cedeaza apartamentul, noi ne vrem doar casa noastra; dupa, a fost intrebat si unchiul meu daca ne cedeaza curtea noastra, unchiul meu spunand "niciodata". Pana la urma, mama a castigat procesul si a luat casa, iar unchiul meu trebuie sa o despagubeasca cu o suma de 17 000 euro, dar si mama trebuie sa o despagubeasca pe o matusa de a ei (o femeie pe care nu o cunoastem, nu o cunoaste nici mama), cu suma de 7 000 de euro. Mama, fiind buna la suflet a renuntat la cei 17.000 de euro pe care unchiul meu trebuie sa ni dea. Au trecut 2 ani dupa proces. Acum un an, mama a primit o citatie de la matusa mea cum ca vrea cei 7000 de euro si daca nu ii plateste in cateva luni casa va fi scoasa la licitatie. Am fost distrusi cu totii, nu aveam de unde sa platim acea suma. Singurul care muncea era tata si avea un salariu de 350 lei pe care ii lua la sfarsitul fiecarei saptamani. A trebuit sa ne gandim la a vinde casa, chiar daca aici s-a nascut bunica mea, mama, si noi, iar casa este importanta pentru noi din punct de vedere sufletesc. Daca nu vindeam casa, era scoasa la licitatie si ar fi fost vanduta pe o suma din care nu ramaneam cu nimic. Dupa o luna, a venit la poarta o agentie de vanzari si s-au oferit sa ne vinda casa. Am fost de acord, pareau seriosi. Au facut tot posibilul sa ne vanda casa, au umblat peste tot cu mama dupa acte, ei vrand doar 3000 euro din suma casei, aceasta fiind de 23 000 de euro. In sfarsit apareau primele semne ca totul va fi bine si ne putem gasi o casa. Au venit zeci de cumparatori sa vizioneze casa si intr-un final a venit o familie care a vrut casa. Ne-au dat 10 000 de euro avans ca sa ii platim matusii, si contractul cu ei era facut in asa fel incat daca nu scoteam un act pana peste o luna (un act de care era nevoie pentru vanzare, fara el era imposibila), le dadeam inapoi suma dubla de bani (20 000 de euro). A trecut acea luna si mama nu a reusit sa scoata actul. Mama a apelat la bunavointa acelei familii sa mareasca perioada contractului dar familia a refuzat. Suntem distrusi, avem sa le dam 20 000 de euro ceea ce inseamna ca vom pierde casa fara sa luam nici un ban, ba mai mult avem de dat bani acelei firme. Ce sa facem? Vine iarna si nu avem ce sa facem, nu avem prieteni de familie iar mamei i-au murit toate rudele cu care mai vorbea. Mama plange mereu si spune ca daca stie ca nu ne-ar fi greu fara ea s-ar omora. Ce sa fac?

8 răspunsuri:
| luetA a răspuns:

Trista poveste, daca as fi intr-o situatie financiara buna as renunta la o parte din bani sa iti vin in ajutor.Pacat..oricum sper sa se termine cu bine chestia asta.Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de act va trebuia? Daca actele de proprietate erau in regula, ma gindesc numai la certificatul fiscal.Iar acela nu se poate scoate fara plata impozitului. De ce nu ati patit impozitele daca tot ati primit bani? Sau, despre ce act este vorba?

| Manin explică (pentru anonim_4396):

Este vorba de un proces verbal din anul 1952 pe care mama nu il poate gasi. Casa asta este a familiei mele din momenul construirii, cand nu existau strazi, doar cateva case, undeva prin anii 1930-1940. Si chiar daca acum este Bucuresti aici, atunci era un sat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Manin):

Si de atunci pina acum, casa nu a mai schimbat proprietarii? De la strabunici pina la mama, cine a avut titlul de proprietate? Dupa ce a cistigat procesul cu unchiul, mama nu a intabulat casa? Aici este problema? Sau este intabulata dar matusa a pus interdictie de vinzare din cauza datoriei?
Daca locuinta a fost intabulata (inscrisa in CF), nu vad ce nevoie mai este de acel proce-verbal. Dai frinturi de informatii din care nu se intelege nimic.
Daca acel PV este vital si e facut cu o institutie, mama sa caute o copie a sa la Arhivele nationale.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Stai ca nu inteleg ceva, exista acea hoatrarea judecatoreasca prin care mama ta este pusa in posesia casei, de la judecata cu unchiul tau, cum nu are drept de vanzare a casei?

| Manin explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

N-am spus asta. are drept, a pus-o in vanzare, am primit de la cumparatori banii pentru sulta care o aveam de platit matusii dar a trecut perioada limita pentru terminarea vanzarii. Pentru vanzare mama avea nevoie de un act pe care nu il poate scoate si acum trebuie sa le dam cei 7 000 de euro inapoi. Nu avem de unde pentru ca i-am platit matusii acea sulta.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru Manin):

Ce este aia sulta? Mai baiatule mama ta a castigat un proces cu unchiul tau, asa-i? prin acea hotarare judeatoreasca voua va revine casa, mergeti a cartea funciara sa o inscrieti si poate sa o vanda, daca nu au existat acte cum v-a data matusa in judecata, in ce temei, tu nu cunosti totul

| Summer4ever a răspuns:

Doamne...
Fii alaturi de mama ta, de sora ta...