| cascadoryes a întrebat:

Ma puteti ajuta cu un raspuns la urmatoarea intrebare? Doar daca cunoasteti.:  Am varsta de 18 ani, am fost crescut de mic de un asistent maternal care detine un imobil inchiriat.Peste cateva luni termin liceul si voi iesi practic din sistemul de plasament. Cartea mea de identitate este valabila teoretic pana la varsta de 25 de ani, insa asistentul maternal imi spune ca va merge la politie, care imi va elibera o carte provizorie in momentul in care voi iesi din sistem si ca imi va fi retinut buletinul actual, pentru ca am pe buletin adresa imobilului inchiriat de ea si ca trebuie sa gasesc alt spatiu unde sa-mi fac alt buletin, poate sa faca politia treaba asta?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu te poate obliga sa-ti preschimbi cartea de identitate atata timp cat este in termen de valabilitate.
Pe de alta parte este obligatorie preschimbarea CI in cateva situatii, printre care si schimbarea domiciliului, conform OUG 97/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 19. (1) Serviciile publice comunitare de evidenţã a persoanelor elibereazã o nouã carte de identitate în urmãtoarele cazuri:
a) la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmeazã a fi preschimbat;
b) dacã s-a modificat numele sau prenumele titularului, prenumele pãrinţilor, data ori locul naşterii;
c) în cazul schimbãrii domiciliului;
d) în cazul schimbãrii denumirii sau a rangului localitãţilor şi strãzilor, al renumerotãrii imobilelor sau rearondãrii acestora, al înfiinţãrii localitãţilor sau strãzilor;
e) în cazul atribuirii unui nou C.N.P.;
f) în cazul deteriorãrii actului de identitate;
g) în cazul pierderii, furtului sau distrugerii actului de identitate;
h) când fotografia din cartea de identitate nu mai corespunde cu fizionomia titularului;
i) în cazul schimbãrii sexului;
j) în cazul anulãrii;
k) pentru preschimbarea buletinelor de identitate.
(2) În termen de 15 zile de la producerea uneia dintre situaţiile prevãzute la alin. (1) lit. b)-j), titularul sau reprezentantul legal al acestuia este obligat sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea unei noi cãrţi de identitate, prezentând documentele prevãzute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5).
(3) Cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligaţia sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea unei noi cãrţi de identitate, prezentând documentele prevãzute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5)."

| Bizon95 a răspuns:

Se pare ca una dintre legile din tara asta relativ la cetatenie si eliberare de buletin este ca trebuie sa ai un domiciliu stabil
asta a dus la 2MII de moldoveni inregistrati intr-un apartament de prin Iasi, care acum au sarit in ochi din cauza ca le-au facut sectie de votare speciala la care au votat 3 oameni toata ziua

si, da, militia iti poate face asta, iar pana nu reusesti sa ai mutatie, adica sa te ia cineva in plasament (nu sunt sigur ca asta e termenul, dar... cred ca intelegi tuwinking ), sau sa detii un apartament, o sa stai cu buletine provizorii

insa e dragut asistentul social ala, cum faci 18 ani cum se spala pe maini si nici minim de bun simt nu are sa te lase cu domiciliul stabil la el, care NU e mare lucru (nu are nici o problema, mai vin niste scrisori si cam atat)

| Sophieka a răspuns:

Buna

Care este viata ta acum? Sper ca e buna.

| Denisa0954 a răspuns:

Da, la secția unde se eliberează buletine

| cascadoryes explică:

Dar poate face politia asta fara acordul meu, daca as maternal se duce la politie?