| EquinoxEP a întrebat:

Bună seara! Mama mea si-a depus dosarul de pensie de invaliditate. A trecut prin expertiza medicului de la comisie. Gradul II de invaliditate. A muncit 3 ani si 7 luni înainte sa se căsătorească.
Astăzi i-a venit decizia de pensionare. Cuantumul pensiei: 220 lei.
Doctorul de la comisie i-a spus: nu contează câți ani ai munciți, pensia de invaliditate e tot 800 de lei ( noiembrie 2021). Întrebarea mea este următoare: au greșit autoritățile de cumulul este de doar 220 lei?
Pe prima pagină scrie: - pensie asigurare socială 220 lei.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta daca din calcul a rezultat sub 800 lei anul trecut, va primi pe lunile noiembrie si decembrie cate 800 lei, aceasta a fost pensia minima pe anul trecut iar din acest an va primi 1.000 lei.

| EquinoxEP explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult pentru răspuns!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aceasta este pensie de invaliditate. Pensia de handicapat este altă pensie. Despre aceea vorbea doctorul. Pentru acea pensie, nu se numește exact așa, trebuie să depună o cerere la Direcția socială de la primărie.