| GeorgeBerbec a întrebat:

Mi-a furat cineva un paysafecard de 100 de lei (trebuia sa imi trimita un tricou si acesta era pretul). Daca merg la politie si am numarul lui, instagramul si Facebook-ul am ce sa-i fac?

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Poti sa mergi la militie, insa cum aia sunt lenesi cat cuprinde or sa te duca, cu zaharelul ca nu se poate face nimic and SHlT

asa ca ar trebui sa vorbesti cu un avocat, care sa iti spuna CLAR care e legea si daca poti sa depui plangere penala sau nu (totusi e furt, inselaciune, abuz de incredere... foarte penal)

insa timpul avocatului costa cel putin 50lei, si nu e sigur ca o sa recuperezi ceva

eu NU stiu legea, dar daca totusi te duci la militie, sa nu uiti sa iei numar de inregistrare a plangerii, altfel STIU SIGUR CA NU VOR MISCA UN DEGET MILITIENII AIA!

moment in care, la 100lei, ia-o ca pe o lectie de viata si data viitoare sa nu te mai arzi

PS am scris militie/militieni, ca nume de ocara, coMUIST pentru lenesii si incompetentii care sunt foarte buni a scapa de o plangere ca nu stii sa iei si numar de inregistrare, sunt foarte buni la a bate un amarat, sau niste protestatari "periculosi" care stau in genunchi si cu mainile sus, dar absolut imbecil de incompetenti cand e vorba sa ajute o fata minora, NEVINOVATA care e rapita, sechestrata, batuta si violata angry

| Furnicuta000 a răspuns:

Da, poti depune plangere. Chiar si online se pot depune plangeri. Nu se rezolva intotdeauna dar macar il ameninti ca ai apelat la politie si cine stie, o sa fie chiar contactat laughing

| FreddieM a răspuns:

Regret ca nu-ti dau raspunsul asteptat. Daca i-ai trimis tu nu inseamna ca ti-a furat banii. In asemenea tranzactii nu ai nici o acoperire, ai trimis voluntar banii fara nici o garantie, pe propriul risc. El ar putea spune ca pur si simplu i-ai facut cadou. Mai spera ca e om de cuvant. Ai putea sa faci cunoscuta istoria pe Facebook sa avertizezi si pe altii, cel putin ii strici,, imaginea".

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Da. In mod normal, da. Însă, ca sa fii mai sigura, poți suna la un cabinet de avocatura și sa intrebi. ‘) Eu asa am procedat odată, și am aflat. Bafta.

| AlKiss077 a răspuns:

Eh nu chiar, poate nu va raspunde, cel mai bun lucru ar fi daca politistii sunt in stare sai localizeze telefonului/