| johnkenedy a întrebat:

Buna seara, nu stiu daca am ales corect categoria, dar problema mea e legata de cariera.
Acum 4 saptamani am fost angajat ca ospatar la un restaurant, in prima zi mi-a dat sa semnez contractul de angajare, dupa 2 zile s-a intamplat o tragedie,mai exact era un eveniment la restaurant,si cum eu eram ocupat cu o alta masa,cei de acolo au plecat fara sa plateasca nota de plata care a fost destul de mare.
I-am explicat patroanei ce s-a intamplat si mi-a spus ca va discuta cu mine la sfarsitul programului,zis si facut.
La prima faza,era vorba ca eram concediat,dar i-am explicat ca nu era vina mea, si mi-a spus ca daca vreau sa raman acolo, trebuia sa lucrez 2 saptamani fara plata sa prind experienta.
Am acceptat in speranta ca voi putea totusi la un moment dat sa fiu si eu un om cu salar.
A trecut cele 2 saptamani,iar dupa aceea mi-a spus ca de saptamana viitoare(asta fiind saptamana trecuta) sa lucrez pe salar, a trecut si saptamana 3, si iar mi-a spus ca nu e sigura ca ma descurc,ca poate iar ii fac un - cu marfa.
La inceputul saptamani acesteia a spus ca,eu nu voi mai fii ospatar,voi fi barman ca sa nu mai am probleme cu notele de plata,sau ca uni fug fara sa plateasca.
A trecut si saptamana asta, iar astazi am fost dat afara pe motivul ca nu am facut o comanda cum trebuia, si clientul sa plans la patron.
Intrebarea mea este:
Pot sa fac o plangere la ITM pe motivul ca eu am lucrat 4 saptamani pe gratis, si ca eu trebuie sa fiu platit, sau raman cu buza umflata?
Mentionez ca in cele 2 saptamani cat am lucrat fara plata, lucram zi de zi 8 ore, iar inainte/dupa astea 2 saptamani lucram cate 15 ore.
Chiar vreau sa stiu cu ce m-am ales din aceasta experienta, mai vreau sa mentionez ca am doar 19 ani, dar nu cred ca are vreo importanta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti face reclamatie la ITM. Problema este ca si angajatorul are dreptul sa-ti ceara suma de pe nota de plata a celor care au plecat fara sa plateasca.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Poti. Si daca si poti dovedi ca ai lucrat. Daca ai un exemplar din contract. Ai grija ce semnezi! Sa nu te puna sa semnezi ca ai primit salariul si nimic in alb.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti face reclamatie mai ales daca in contract scria clar ca esti angajat si vei fi platit si nu era speficat nimic de perioada de proba fara plata

| johnkenedy explică:

Copie de pe contractul de munca nu am, efectiv mi-a pus foaia in fata repede, abia am reusit ceva sa citesc.
Dovada e ca eu am la ei copia mea de pe buletin si copia de pe diploma de calificare, alte dovezi nu am.
Credeti ca a-si avea ceva sansa la bani?
Totusi 4 saptamani e deja o luna de zile.

| Curioasa200304 a răspuns:

Ai tot dreptul! Nu mai sa ai dovezi! Succes!