| Lamasanu a întrebat:

Bună seara!
Pe data de 20 Noiembrie mi s-a luat Permisul pe 90 de zile, pentru 169 Km/h in afara localității cu 100 km/h!
Undeva lângă Focșani!
Mi s-a dat o dovadă cu drept de circulație 15 zile. până pe 5 Decembrie, plus 652 Lei amendă.
Am plătit amenda la primărie, și între timp mi-a expirat și dovada!
Am primit la adresa de Domiciliu o Scrisoare de la IPJ VRANCEA, precum că trebuie să dau un examen obligatoriu, adică acel 13 din 15, în timpul suspendării Permisului. Dacă nu, mi se prelungește Suspendarea cu încă 30 zile. În total 120 zile.
M-am dus și am dat examenul chiar la câteva zile după ce a expirat dovada, și l-am luat cu 15 din 15.
Am trimis pe E-mail la IPJ VRANCEA, copie după dovadă permis (nu am trimis și verso, pentru că cei de la Poliție când am dat examenul, mi-a pus ștampila doar pe față), copie după chitanța plată amenzii, copie după proces verbal, copie după buletin, și acea cerere tip pentru reducere perioadă suspendare completată!
Am primit a 3-a zi, confirmare de primire!
Întrebarea mea este, dacă am dat E-mail cu copia după dovadă permis cu acea stampilă care atestă că am luat examenul, și acea cerere de reducere suspendare permis, ei îmi vor scade de la 120 la 90 zile suspendarea, și îmi vor reduce și la 30 zile din cauză că am completat acea cerere?
Sper că se înțelege ce spun!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ceva din ce spui nu este adevarat, numai in cazul expus nu exista suspendare a dreptului de a conduce pe 120 de zile (90+30 zile).
Si la depasirea vitezei nu este obligatoriu sustinerea testului, decat in cazul ca soliciti reducerea suspendarii, avand in vedere prevederile OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 106^1
(1)Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenţiei, un test de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice;
b)nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.
(2)Testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie se susţine, în mod obligatoriu, şi în cazurile în care s-a dispus suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie pentru o perioadă de 90 de zile, potrivit art. 103 alin. (1) lit. c), până la expirarea acesteia.
(3)Perioadele de suspendare a exercitării dreptului de a conduce prevăzute la alin. (1) şi (2) se prelungesc, de drept, fără vreo altă formalitate, cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie sau nu se prezintă pentru susţinerea acestuia până la expirarea perioadei de suspendare.
(4)În cazul formulării, potrivit art. 104 alin. (3) sau (5), a cererii de reducere a perioadei de suspendare stabilite în una dintre situaţiile prevăzute la alin. (1) sau (2), testul de verificare se susţine până în a 30-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce."
Din ce-ai spus la contraventia pentru care ai fost sanctionat nu este prevazuta obligatia de a sustine testul. Erai obligat sa sustii testul fiindca ai solicitat reducerea suspendarii dar in acest caz nu se prelungeste suspendarea daca nu ai fi promovat testul ci nu se reducea. De altfel tu ai promovat testul.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai noroc cu 120 zile.
Eu-ti ridicam carnetul pentru cel putin 5 ani, fiindca ai fost pericol public!

| Ionmihail1 a răspuns:

Salut unde ai primit scrisoarea?