| AdryAdryana1822 a întrebat:

Buna seara....pentru procura minor trebuie neaparat certificatul original al minorului sau se poate face si cu o copie?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Ti-am spus ca nu este vorba de procura ci de declaratie a parintilor. Mama o poate face la orice notar din Romania iar tatal la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla. Daca mi orul pleaca impreuna cu mama atunci aceasta nu trebuie sa faca declaratia, doar tatal trebuie s-o faca si o trimite mamei.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui banuiesc ca este vorba de declaratia notariala data de parinti pentru ca minorul sa plece in strainatate.
Nu este nevoie de certificatul de nastere in original, se poate face si cu o copie.

| AdryAdryana1822 explică (pentru Ioandelasal):

Tatal minorului este plecat in afara si vrea sa ia copilul acolo la el si vrea sa faca procura la notar acolo si are doar copia certificatului...deci se poate face si cu copia

| darrio2007 a răspuns (pentru AdryAdryana1822):

Ti-am spus ca nu este vorba de procura ci de declaratie a parintilor. Mama o poate face la orice notar din Romania iar tatal la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla. Daca mi orul pleaca impreuna cu mama atunci aceasta nu trebuie sa faca declaratia, doar tatal trebuie s-o faca si o trimite mamei.

| darrio2007 a răspuns:

Ambele,original si copie. Dar numai copia ramane la notar.

| Violleta2022 a răspuns:

Procurile notariale se executa numai cu acte in original si cu prezenta in persoana a celui care solicita procura.

Daca tatal copilului doreste sa ia copilul in strainatate, tu esti cea care ii faci procura notariala tatalui copilului, incredintand-i lui copilul vostru.
Trebuie sa te prezinti la Notar cu certificatul de nastere al copilului in original si cartea ta de identitate.