| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara
Se poate face plângere la protecția copilului fără ca parintele în cauză să afle numele meu?
De aproximativ 6 luni m-am mutat într-o garsonieră în chirie (eu soțul și copilul nostru de 7 ani)
Deseori auzim de la vecini numai urlete din partea sitului, țipă foarte tare la copil (undeva la 11-12ani cred că are ) și la soție (înjură) și au fost și dă-ți în care am auzit (pălmuit ) ca și când ar fi lovit cu palma pe cineva
Copilul plânge (a și fugit o dată l-am văzut ieșind din bloc plângând)
Nu știu sigur ce și cum dar aș prefera să sunt la protecția copilului să vină să verifice
Plus că soțul bea (de multe ori l-am văzut la barul de jos ) și fluieră și tipă după femeile de pe stradă
Dacă ma puteți îndruma vă rog
Și cum se face sesizarea doar prin telefon sau se poate si prin mail?
Mulțumesc mult

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Poti sa suni la politie si sa ceri anonimitate, chiar daca nu spui nimic de nici un copil abuzat ci de tulburarea linistii publice
apoi ei sa constate ca e copilul abuzat

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce poti face tu este sa suni la Politie, cand este violenta in acel apartment si sa anunti ca vecinul isi bate sotia si copilul.

In ce priveste reclamatia la Protectia copilului, implicatiile sunt mai mari si atunci vor trebuii sa iasa la iveala numele celor care au facut sesizarea, fiindca parintii sunt cei acuzati si investigati. Tu si sotul putand fii chemati ca martori la acel proces.

| dinaprilie a răspuns:

Se poate

| BuLaNNNeL a răspuns:

Din păcate Romania împreună cu sistemele ei, fac mai mult rău decât bine. Copilul daca va fi luat într-un centru de plasament, va avea cele mai mari șanse să ajungă un nimic. Ori centru de plasament ori pușcărie, aproape același lucru.
In cel mai bun caz, discuta cu femeia. Vezi care-i situația, poate ar dori sa plece, dar nu are unde etc. Poate poți ajuta cu un loc de muncă, găsirea unei chirii etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prefer să precizez de ce nu vreau sa se afle numele meu
De oare ce mă tem pentru mine și copilul meu
Sotul lucrează de dimineața pana seara iar eu ies prin parc sau la cumpărături cu copilul și mă intersectez cu acel om
Doamne ferește ne face ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer să ne gândim câte cazuri au fost în care copilul sau soția au fost omorâți de un soț nebun
Nu mă deranjează faptul că urla și e zgomot
Mă deranjează că sunt sigură că sunt maltratați de omul ăla
Și nu știu ce să fac
Noi nu putem să ne mutăm
Și da la cât de bună e România pe poliție și protecție parcă văd că mă trezesc cu omul ăla peste noi și ne face ceva
De aceea preferam să fac o plângere anonimă

| felixf a răspuns:

De ce nu incercati sa vorbiti cu parintii, in sensul ca va deranjeaza! Se poate sa ajutati mai mult decat sa stricati. Despatiti o familie doar ca nu suportati urletele. de unde stiti care e situatia in accea familie?

| supadeceapa a răspuns (pentru felixf):

De ce să te bagi între nebuni? Avem oameni special plătiți pentru așa ceva. Aia nu e familie.

| Genevaaa a răspuns (pentru supadeceapa):

Exact. Cica nu stim care e situatia in acea familie. Aia nu e familie...

| Eireann a răspuns (pentru felixf):

Doamna nu e nici asistent social, nici consilier conjugal. Eu o inteleg perfect fiind intr-o situatie similara in trecut: auzeam cearta intre vecini dar nu voiam sa sun la politie fiindca chiar cu un denunt anonim si-ar fi dat seama ca sunt eu fiindca doar cu mine statea perete in perete. Nu vrei sa intri in conflict cu el dar nici nu vrei sa stii ca puteai sa ajuti dar ai ales sa nu te implici. Si ce sa ii zica? "Cand iti caftesti sotia si copilul data viitoare poti sa o faci in liniste?".