Întrebare recomandată | vmalex21 a întrebat:

Buna Seara.Stie cineva cum se procedează pentru a primi despăgubirile pentru un zbor întârziat cu 5 ore pe o distanță de 1400 de km? Am inteles ca exista niște firme care ajuta contra unui sfert din suma. Aveti experienta cu asa ceva? Imi puteti re comanda vreo astfel de firma?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ia legatura cu (c)ompania la care ai avut zborul.

| Violleta2022 a răspuns:

Despagubiri primesti DOAR daca ai asigurare de calatorie!
Tu ai asa ceva?

| vmalex21 explică (pentru Violleta2022):

Atat pe,, fituicile,, primite de la compania aeriană cat si pe acest site https://europa.eu/......dex_ro.htm
Nu se pomenește pe nicăieri despre,, asigurarea de călătorie,,

| Salontanul a răspuns (pentru vmalex21):

Orice bilet contine asigurare de calatorie. Ioneasca numai raspunsuri aiurea da. Citeste aici: http://bit.ly/3co1rTe

| Violleta2022 a răspuns (pentru vmalex21):

Eu spun sa te interesezi la compania respectiva, daca poti fii considerat eligibil, sa primesti despagubiri.
Eu una, mi-am cumparat intotdeauna asigurarea de calatorie, tocmai pentru a fii acoperita pe toata perioada calatoriei cu avionul si a vacantei pe unde am calatorit.
Ma rog, eu vorbesc de zboruri de peste 17.000 km, care fac diferenta la pret, ca un bilet dus-intors este peste 2000 euro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda... din scrisul dumneavoastră îmi dau seama ca nu aveți asigurare. Așadar si prin urmare, n-aveți de ce sa va așteptați la despăgubiri.