| Caldare_Mihaela_Beatrice_1985 a întrebat:

Bună seara. Sunt împreună cu soțul meu de 10 ani, avem o fetita de 3 ani. De la inceputul lunii 2018 el este f schimbat. Vine nopțile târzii acasă. El este tehnician dentar și zicea ca rămâne la lab peste noapte. Are probleme și cu jocurile de noroc, nu în fiecare zi dar se mai duce. Din anul 2018 din august a plecat de acasă, a fost plecat 6 luni și s-a întors apoi pe 7 decembrie, am facut sărbătorile împreună și de pe 7 ianuarie iar a plecat. Nu este responsabil de nimic, vine o data la 2 săptămâni sa își vadă fata, nu participa la cheltuielile copilului sau la casa. De 2 luni îmi cere sa divorțam, îl intreb care este motivul și zice ca nu ne mai înțelegem. Eu una nu vreau sa divorțez, țin la el și nu vreau sa ne despărtim. Ce șanse are sa divorțeze de mine dacă eu nu vreau. Poate sa îmi ia copilul? El acum de 1 luna și-a găsit un nou loc de munca și are către de munca și un salariu stabil, pana acum nu avut. Ce șanse sunt sa divorțeze de mine? Îmi poate lua copilul?

Mulțumesc, Mihaela

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă el nu mai vrea să fie cu tine nu îl poți obliga.
Nu poți ține cu forța pe cineva lângă tine.
Cât despre copil nu ți-l poate lua decât dacă tu nu ești în stare să ai grijă de copil, dacă ai vreo dependență de alcool, droguri etc.
El are voie să își vadă copilul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata ta parca e desprinsa dintr-un film pe bune acum stiu ca am mai vazut asta undeva.

| An89 a răspuns:

Nu îți poate lua copilul, din câte știu dacă copilul are sub 8 ani, rămâne la mama. Șanse sunt să divirțeza de tine.