| IlioiuDragos a întrebat:

Buna seara! Sunt minor am 13ani și vreau să-mi aduc scuterul pe strada sunt doar 20 de m ce se întâmpla dacă ma vede politia

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca il impingi nu se intampla nimic.
Daca mergi pe el se intampla ca tatal tau sau mama ta, dupa caz, va avea dosar penal pentru ca ti-a incredintat scuterul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacă te urci pe el, se numește conducere fără permis, și e grav. Ți se face dosar penal în care sunt trași la răspundere părinții/tutorele, și poți avea interdicție de a lua permisul la 18 ani.
În schimb, dacă îl împingi oprit, este perfect legal, inclusiv dacă te întâlnești cu poliția.
La fel procedam eu la vârsta ta, se uita poliția la mine, dar nu opreau, pentru că e perfect legal. Ai voie să împingi un scuter/motocicletă chiar și pe trotuar, fără permis sau alte acte.

| UserRo10 a răspuns:

Mergi pe langa el si impinge-l fara a avea motorul pornit