| george211090 a întrebat:

Bună seara!

Sunt o persoană care beneficiază de pensie de invaliditate, grad 2. Ma interesează dacă pot sa lucrez cu contract individual de munca sau orice forma de contract?

Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti sa prestezi activitati profesionale caci gradul I si II de invaliditate se caracterizeaza prin PIERDEREA TOTALA A CAPACITATII DE MUNCA --- citeste art. 69 din Legea 263/2010 :http://www.pensiata.ro/pensii-publice/pensia-de-invaliditate-2017/
Deci, NU poti sa lucrezi! Iar daca poti sa lucrezi si te vei angaja, plata pensiei de invaliditate va inceta.

p.s. Nu uita sa te prezinti la revizuirea medicala periodica--- esti obligat prin lege:
"Art. 78. – (1) Pensionarii de invaliditate sunt supuşi revizuirii medicale, periodic, în funcţie de afecţiune, la intervale cuprinse între 1 an şi 3 ani, până la împlinirea vârstelor standard de pensionare, la termenele stabilite de medicul expert al asigurărilor sociale sau după caz, de către comisiile centrale de expertiză medico-militară."

Daca nu te vei prezenta la data programata pentru revizuirea medicala, din luna urmatoare nu vei mai primi pensia!

| george211090 explică (pentru alessia5158):

Mulțumesc frumos pentru răspuns!

| alessia5158 a răspuns (pentru george211090):

Cu placere!