| Meu_Domnu_1970 a întrebat:

Sunt pensionar pe caz de boala de gradul 2. fără drept de munca.nu am stiut.in luna martie am lucrat la o firma de constructii.mi sa promis o sumă de bani și nu mi sau dat.dar in schimb patronu mi-a facut angajare desi nu avea dreptul.ce pot sa fac sa-mi recuperez bani.mentionez ca am primit înștiințare de la casa pensiei ca -mi opreste pensia încasată pe luna in care am fost angajat.cum procedez sa-mi recuperez bani promisi de patron. multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca patronul nu-ti plateste salariul pe perioada lucrata atunci singura solutie legala este sa-l dai in judecata.

| anonimg a răspuns:

Singura soluție este să-l chemi în instanță dacă nu îți va da banii de bunăvoie. Oricum pensia va fi tăiată pe luna lucrată.
Actele de angajare nu pot exista dacă nu au fost semnate. Dar dacă au fost semnate, atunci sunteți angajat.
Este un user Ioadelasal aici pe site care se pricepe foarte bine in domeniul juridic.

| xerxes1 a răspuns:

Deci poti sa muncesti.