| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara...sunt plecat de vreo 2 ani in Suedia iar in vara
vreau sa vin singur si sa ma intorc tot singur(in Suedia)...
Dupa cum stiti aman 2 tarile sunt in UE
In luna iulie as vrea sa vin, ceea ce inseamna ca voi avea 17 ani
Stie cineva sigur daca se poate? Si ce acte ar trebui sa am la vama?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a veni si pleca ai nevoie de o declaratie autentica, data de ambii parinti, ca sunt de acord cu venirea si plecarea din Romania si indica un insotitor major. Daca o sa calatoresti cu avionul se poate indica personalul de bord. Daca parintii sunt in Suedia declaratia se poate face la reprezentanta Romaniei de acolo(Ambasada ori Consulat) si daca sunt in Romania declaratia se face la un notar public si ti-o trimit. In rest mai trebuie sa ai un act de identitate(carte de identitate ori pasaport). Numai bine!

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat