| Stefancalin1997 a întrebat:

Buna seara,
Tatal meu are 12 ani cotizati la stat, poate primi o pensie `` penalizata`` pentru anii munciti? Sau vreun ajutor? Multumesc.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz nu poate primi pensie ci o indemnizatie sociala (o pensie minima), dupa ce implineste 65 de ani.

| Stefancalin1997 explică (pentru Ioandelasal):

Indemnizatia asta o primeste de la casa de pensii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Da, Casa de Pensii Publice o stabileste si plateste.

| Stefancalin1997 explică (pentru Ioandelasal):

Si trebuie facut dosarul cu un an inainte de implinirea varstei de pensionare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Nu, actele la dosar se depun la implinirea varstei de 65 de ani.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Minimum 15 ani lucrati (cred ca inca se mai pot plati ani la stat! Ia legatura cu casa de pensii!) si 65 de ani varsta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Salontanul):

65 ani varsta

| Salontanul a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da! Scuze! Modific.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum e aia pensie penalizata? Sau ai vrut sa spui anticipată?

| Stefancalin1997 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma refer sa nu beneficieze de pensia minima intreaga, sa faca un calcul pentru anii lui de munca.

| Catrice a răspuns:

Minimul e de 15 ani.

| UserRo10 a răspuns:

Are nevoie de minim 15 ani. Stiu ca se pot cumpara cativa ani pentru indeplinire varsta