| aurelgabriel a întrebat:

Buna Seara TPU!
Am o colega de munca ce lucreaza cu mine si este insarcinata din luna mai.
Cam cand se face dosarul de risc maternal cu aprox? Cine stie?
Dau FUNDA!
O seara frumoasa.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediul si indemnizatia de risc maternal nu se acorda tuturor gravidelor care lucreaza ci numai in anumite conditii limitative, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 31.(1) Dreptul la concediul de risc maternal se acordă în condiţiile prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 96/2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 25/2004.
(2)Pe durata concediului de risc maternal se acordă o indemnizaţie de risc maternal care se suportă integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate.
(3)Concediul şi indemnizaţia de risc maternal se acordă fără condiţie de stagiu de cotizare.
(4)Cuantumul indemnizaţiei prevăzute la alin. (2) reprezintă 75% din baza de calcul stabilită conform prevederilor art. 10. "
Este vorba de salariate gravide care lucreaza in locuri de munca cu conditii care le-ar afecta sanatatea lor sau a fatului. Daca angajatorul nu poate sa le acorde alt loc de munca corespunzator atunci au dreptul la concediul si indemnizatia de risc maternal.
Nu cumva faci confuzie intre acest concediu si concediul de maternitate?