| serendipyti a întrebat:

Buna seara TPU!
Am si eu o mica problema. locuiesc intr-o tara araba de 3 luni si este foarte greu de luat viza aici dar iubitul meu care a venit pe baza de contract are deja viza de munca (el este de 5 luni aici eu am doar 3 pe 25 ma intorc in tara)..si pentru k a sta in concubinaj aici este ilegal si se fac controale la sange pentru k sunt foarte multi straini si vor sa dea afara iubitul meu s-a gandit sa facem cununia civila in luna lui august numai k aici este problema el nu poate veni acasa decat 4 zile pentru k este la inceputul contractului si nu are voie la concediu decat dupa un an conform contractului in fine..am citit pe internet k trebuie sa ne facem analize ok se fac intr-o zi nu este problema de asta problema este k se face o declaratie la primarie semnata de cei 2 miri in urma cu 10 zile inainte dde cununie intrebarea mea este Exista posibilitatea sa facem cv in regim de urgenta pentru ca altfel trebuie sa ies din nou din tara dupa 3 luni si nici nu ma pot angaja aici din cauza k este ilegal s muncesti ca turist ..Va rog frumos daca cineva are cunostinte despre asa ceva sa ma ajute multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca amandoi sunteti cetateni romani, va puteti casatori la sediul Ambasadei Romaniei din tara respectiva--- vezi " Incheierea unei casatorii la Ambasada Romaniei " de aici:http://www.ambasada.ro/legislatie/20/casatoria-in-strainatate.html

| serendipyti explică (pentru alessia5158):

Asta stiu numai ca nu prea este rentabil este scump si eu va trebui sa refac toate actele mele pasaport buletin certificat, nu stim ce sa facem da suntem amn2 romani din acelasi judet oricum mersi pentru raspunsul tau

1 răspuns: