| Spartacus2012 a întrebat:

Buna seara tuturor.As dori sa stiu ce sanctiuni se aplica in cazul in care nu am permisul de conducere la mine si nici cartea de identitate atunci cand conduc autovehiculul. Posed ambele documente, dar presupunem ca le uit acasa.va multumesc frumos pentru ajutor.Cu drag, Spartacus.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, vei fi sanctionat contraventional, cu amenda cuprinsa intre 6-8 puncte amenda, in prezent de la 420 lei la 560 lei (anul acesta un punct-amenda este 70 lei). Numai bine!

| CoraPersefone a răspuns:

S-ar presupune ca sti raspunsul la aceasta intrebare, din moment ce ai deja permis de conducere, deoarece, se presupune ca AI CITIT DECRETUL, acolo scrie exact ce sanctiuni se aplica in cazul in care nu ai actele la tine(carnet, buletin, talon, asigurare)

| FlorinDiablo a răspuns:

Te cauta in dispecerat si daca esti in regula cu actele iti da amenda ca nu ai prezentat actele la solicitarea politistului

| Spartacus2012 explică (pentru FlorinDiablo):

Multumesc frumos Florin Diablo.

| FlorinDiablo a răspuns:

Cp e cum am spus eu amenda contraventionala