| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara tuturor.
În primul rând țin sa mentionez ca am o nelămurire și o intrebare. Tatal meu a trăit legal cu o femeie și au avut o casa cu teren impreuna cu contract...pe respectivul contract proprietari sunt tatăl meu si fosta lui nevasta.
Mentionez: eu sunt copilul lui de sânge, el neavând altii copii in toata viata lui, in anul 1989 el a divorțat de femeia aia iar in 2002 a decedat eu fiind prea copil, după toate cele, anii au cam trecut și am găsit actele și ma gândeam sa înaintez pentru dreptul de mostenire...mentionez ca la CF proprietarul pe terenul și pe casa e tot tatăl meu cu femeia aia...va rog spuneti-mi care ar fi procedura de înaintare și care ar fi șansele și aproximativ costurile.Multumesc

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Mergi cu actele la un avocat/notar si te rezolva. Sau la primarie le arati buletinu si actele sa iti zica ce ai de facut, o sa bagi la drumuri angro pana rezolvi.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Adreseaza-te unui notar public, sa demarezi procesul de mostenire.
Costurile pot varia, in functie de fiecare cabinet notarial. Un notar mare si foarte cunsocut, este unul scump. Alege unul mai mic si preturile pot fii modeste.