| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara tuturor sau bună ziua, depinde cum citit intrebarea.
In primavara acestui an in timp ce conduceam din Comuna in care locuiesc spre oras cu soția mea fiind pasager in spate si in dreapta sora mea, m-am oprit la intersectia cu drumul județean pentru 2 minute având nevoie la "toaleta".

Poate o sa vi se para ciudat sau o sa credeți ca mint si încerc sa ma disculp dar acesta este adevarul gol golut, exact cum vă scriu in randurile de mai jos.

In timp ce m-am intors la mașină sora mea era pe partea stângă urcandu-se pe locul șoferului.
Mentionez ca a urmat cursurile unei scolii de soferii, a luat examenul teoretic si având in urmatoarea săptămână examenul practic. Deci nu era sofer cu acte in regulă.

In acel moment am întrebat-o ce face iar ea mi-a spus sa o las sa conducă pana in prima localitate care urmeaza.

Am urcat in dreapta si a pornit.

Am intrat pe DJ unde a condus circa 100 m, nu mai mult, moment in care in spatele nostru a aparut un echipaj de politie, ne-a depasit, moment in care sora mea sa intimidat si a semnalizat imediat dreapta, ne oprit si urc eu la volan.

Merg circa altii 100 m si sunt oprit de un domn comisar care imi cere permisu. ) a vazut toată manevra de mai devreme)
Ii cere si surori mele permisul iar ea ii spune ca nu deține permis de conducere.

Suntem lasati sa ne continuam drumu cu condiția ca a 2 zi sa ne prezentam la postul de poliție. ( domnul fiind din zona si cunoscandu-ne)

A doua zi aia am si facut, am mers la postul de politie unde mi sa adus la cunoștință ca sunt cercetat eu si sora mea în calitate de suspecti iar sotia mea ca martor.
Eu pentru înmânare unui autovehicul catre o persoana care nu posedă permis de conducere iar sora mea pentru conducerea unui autovehicul fara a deține permis de conducere. ( asta fiind în luna Martie )

Am dat o scurta declaratie urmând sa fim chemați cand vine numărul de dosar de la procuror.

Sora mea intre timp a promovat examenul auto.

Atat eu cat si sora mea suntem plecați din țară, acum cand merg acasa urmand sa merg la postu de politie pentru audieri in calitate de inculpat. ( cred, atata timp cat a venit numar de dosar de la parchet) NU CUNOSC FF BINE PROCEDURA

In 29 septembrie in timp ce ma grăbeam spre o nuntă am fost inregistrat de aparatul radar cu 103 km pe h fiindu-mi permisul suspendat pentru 3 luni.

Am primit dovada valabila 15 zile pana in data de 14 octombrie.

In data de 16 octombrie la 2 zile dupa ce mi-a expirat dovada am fost oprit de un echipaj ( in alt judet decat in cel in care deja am dosar cu sora mea ) mi sau cerut actele moment in care am dat buletinul si dovada care era expirată.
Am fost condus la sediul politie impreuna cu pasagerii din masina unde am dat o scurtă declarație atat eu cat si pasagerii, declarând ca am stiut ca dovada este valabila pana pe 17 octombrie ( ceea ce si este adevarat de fapt)

Deci am fost prins conducând la 2 zile dupa ce MI-A EXPIRAT DOVADA.

Tot inainte de Craciun sau după, urmeaza sa ma prezint pentru declarații si pentru acest dosar.

Ce sanse am sa scap fara a face închisoare si daca mi se poate anula permisul?

Mentionez ca in anul 2014 am avut un proces pentru fals privind identitatea unde am primit AVERTISMENT.

In 2013 am primit o amenda administrativă pentru inmanarea unui autovehicul catre o persoana care nu posedă permis de conducere.

Si am avut diverse amenzi de circulație, DAR fara alte condamnări sau suspendări.

Va mulțumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai savarsit deja 2 infractiuni, respectiv cele prevazute la art.335, alin.(2) si (3) Cod penal iar sora ta cea prevazuta la alin.(1), citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
Ce pedeapsa vei primi depinde de instanta de judecata. In orice caz permisul de conducere iti va fi anulat, pentru infractiunea de la alin.(2).

| darrio2007 a răspuns:

Ai vechime in infractiuni, din cate vad. Cere sfatul unui avocat. Inconstiență!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu 2 infractiuni si cercetare si cu istoricul tau greu sa scapi fara executare zic eu. Dar poate ai sa ai un avocat bun.

| Iote a răspuns:

Din greseala in greseala, spre... detentia finala!
De ce insisti sa gresesti? Nu te inveti minte?

| GouDidodino a răspuns:

E destul de complicată situatia ta. Mergi la un avocat si cere sfaturi. Oricum nu ai scuze pentru ceea ce ai infaptuit