| Mihai123211 a întrebat:

Buna seara, urmez scoala de soferi si intructorul mi-a batut apropuri ca trebuie sa dau bani pentru oras. Sincer eu vreau sa ii fac un,, bine,, si sa-l vad cu catusele la maini. Unde ma pot adresa in situatia asta?

11 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Asa mi-a cerut si mie vreo 500 de euro laughing in 2007 cand am facut scoala de soferi si chestia e ca l-am refuzat si el m-a picat la examen. De 2 ori am dat si m-a scazut cu 1 punct de ciuda ca nu i-am dat si de atunci nici nu am mai dat vreodata la scoala. Poate ca intr-o zi desi asta va fi in Grecia unde am auzit ca examenul este de 2 ori mult mai usor decat in Romania.
Trebuie sa ai dovezi, un audio cand iti spune, asa din vorbe si fara dovezi, el foarte simplu va nega si pe tine nimeni nu te va crede.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi al scoala si cere sa fie schimbat instructorul!

| RoCkKiD a răspuns:

Cel mai probabil banii nu-s pentru el ci pentru politistul care te va evalua + o pizza sau ceva ce le da sa fie fericiti. Nu instrictorul iti da permisul, cu el faci doar scoala, el vrea sa se asigure ca treci sa nu ii scada procentajul de promovabilitate pe scoala.

Probabil te vede mai slabut si crede ca o sa pici.

| laurentiu80 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Eu locuiesc in SUA, si aici examenul e parfum pe langa Romania. In Romania l-am luat cu spaga, a 4-a oara, aici l-am luat din prima, se ia foarte simplu,

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru laurentiu80):

E normal, e o tara de cretini, orice cretin ia carnetul din prima, si probabil si o arma...

| laurentiu80 a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

La permisul auto cam asa este. Testul teoretic, poti sa il dai de cate ori vrei in aceeasi zi, il pici, nu te ridici de pe scaun, si stai acolo si ii dai repeat pana cand inveti acele raspunsurile pe de rost, si il iei. La cel practic te tine maxim 10 minute. La arme depinde de la stat la stat, eu stau in Illinois, aici iti trebuie un permit ca sa cumperi o arma legal, si trebuie sa indeplinesti niste conditii destul de serioase.

| RoCkKiD a răspuns (pentru laurentiu80):

Nici la noi nu se ia greu, trebuie doar sa inveti cat sa iei partea teoretica si dupa sa nu treci pe rosu...

| BuLaNNNeL a răspuns:

Felicitări, poti lua legatura direct cu DGA.

| Marycel a răspuns:

Dacă vrei să ai permis trebuie să faci ceva înțelegi dacă nu stai pietoni că o să îl ei când o zbura porcul?

| cosmin986522 a răspuns (pentru Marycel):

Nu stiu cine te-a mintit dar eu am permis de 4 luni si se ia foarte usor si fara spaga, multi pica ca nu se asigura. Iar legat de instructor te poti duce la DNA sa depui un denunt si de acolo aranjati prinderea in flagrant cu banii.

| TudoracheAndr a răspuns:

Orasul de da cu politistul, nu cu instructorul