| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara utilizatori TPU., am o intrebare si as vrea daca se poate sa imi raspundeti cat mai amanuntit despre ea, parintii mei isi despartiti iar eu locuiesc la mama si primesc pensie alimentara de la tata de "X" lei, pensia aia in mod concret nu mi s-ar cuveni mie?, in sensul ca acela mi-ar veni ca si. un salar sa zic asa adica bani mei adica sa mi se cuvina mie bani sa fie ai mei? nu sa mi iei "Y" sau "Q"
Nu exista drept ca pensia alimentara sa imi vina mie adica doar mie imi plateste ar trebui sa fie bani mei nu?
nu vreau sa credeti ca vreau sa iau pensia asta pentu mine si sa nu dau la mama :) dar maica'mea lucra in strainatate tot odata la 2 luni. eu stau la o bona pe care mama o plateste ii da "X" lei + ea imi ia Alocatia si Pensia Alimentara cica asa a stabilit cu mama bani+alocatia+pensia mea alimentara. are dreptul? de a mi-o lua nu-i dreptul meu ca eu primesc de la Scoala alocatia+de la un parinte (acela ii tata) pensia alimentara? sper ca ati inteles ce am vrut sa zic prin asta.

-Daca nu ma insel pana si aici scrie ca este dreptul meu de a detine aceasta pensie alimentare pana la varsta de 18 ani: http://divort.trei.ro/pensie_alimentara/pensie_alimentar a.php

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea cealalta. In completare iti spun ca poti obtine pensia alimentara si peste varsta de 18 ani, daca urmezi studii superioare in continuare, dar cel mult pana la 26 de ani.

| StaicuFlorian a răspuns:

Da cunosc situatii dar, NU, sub nici-o forma nu are dreptul sa iti ia pensia alimentara si nici alocatia, acela este dreptul tau si vei primi pensie alimentara pana la 18 ANI din partea tatalui.