| KatherineH a întrebat:

Buna seara!
Vecinii din apartamentul de deasupra asculta manele foarte tare. Nu suficient de tare incat sa aud si versurile (ca alti vecini de-ai mei), dar destul de tare incat sa aud beat-ul. Cu siguranta peste limita de decibeli admisa prin lege. Am batut la usa lor de 3 sau 4 ori, nicio schimbare, nu a raspuns nimeni. Am decis sa trimt o sesizare prin email la Politia Locala, pentru ca, alta data, cand am sunat, m-au sunat inapoi spunand ca echipajul a ajuns, dar nu gaseste sursa zgomotului (ei fiind pe partea gresita a blocului), apoi m-au amenintat cu o amenda pentru utilizare abuziva a serviciului. I-am indrumat spre vecinul cu pricina si presupun ca l-au amendat, fiind ca restul noptii a fost liniste.
Intrebarile sunt urmatoarele:
Politia Locala va trimite un echipaj pentru o sesizare prin email?
Si ce naiba se inampla in ultima vreme cu deranjarea linistii publice? E doar cartierul meu, sau a luat-o toata lumea razna? Vecinii de deasupra asculta manele la 12 nopatea in mijlocul saptamanii (nu sugerez ca deranjeaza mai putin in weekend, ci doar ca ar fi fost de asteptat atunci), vecinii de la parter asculta manele la maxim vinerea spre sambata. Acum o luna, a fost o petrecere monstru la doua apartamente de mine, cu muzica care se auzea pana la mine, tipete si urlete, si nimeni nu a facut nimic. Nu inteleg fenomenul.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi si vorbeste cu ei, asa omeneste si daca nu asculta sa reduca muzica la minim, atunci cheama Politia

Politia NU va veni niciodata la sesizari prin email!

Politia vine numai cand pui mana pe telefon, te legitimezi si spui care-i problema/necazul tau.

3 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Nu vor lua in seama email-ul. Trebuie sa suni la politie, eventual la 112 pentru ca acolo apelurile sunt inregistrate si sunt obligati sa faca ceva.

| 120bulevard a răspuns:

Cu asemenea specimene fara creier nu ai cum sa intelegi, ori iei legatura cu proprietara/proprietarul apartamentului pentru a lua masuri ori te muti altundeva

| smekerie123 a răspuns:

Eu în locul tău le aș pune o boxa în fata ușii cu muzica la maxim ca sa se învețe minte