| Octavian00 a întrebat:

Buna seara.Vin si eu cu o intrebare.Din punct de vedere legal, vecinul meu are dreptul de a tine vaci si porci si de a depozita gunoiul la aproximativ 3-4 metri de casa mea? Multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Normelor de igienă aprobate prin Ordinul Ministerului Sănătăţii nr.119/2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 15
(1)În gospodăriile unde nu sunt asigurate racordurile de apă curentă printr-un sistem centralizat de distribuţie, adăposturile pentru creşterea animalelor în curţile persoanelor particulare, de cel mult echivalentul a 6 unităţi de vită mare în cazul în care sunt mai multe tipuri de animale şi echivalentul a 4 UVM în cazul în care se cresc exclusiv găini sau porci, calculate conform tabelului de conversie din anexa II la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2016/669 al Comisiei din 28 aprilie 2016 de modificare a Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 808/2014 în ceea ce priveşte modificarea şi conţinutul programelor de dezvoltare rurală, publicitatea pentru aceste programe şi ratele de conversie în unităţi vită mare se amplasează la cel puţin 10 m de cea mai apropiată locuinţă învecinată şi sursă de apă destinată consumului uman şi se exploatează astfel încât să nu producă poluarea mediului şi risc pentru sănătatea vecinilor, cu obligaţia respectării condiţiilor de biosecuritate.
(2)În gospodăriile unde sunt asigurate racordurile la sistemul centralizat de apă curentă, adăposturile de animale de cel mult echivalentul a 10 unităţi de vită mare în cazul în care sunt mai multe tipuri de animale şi echivalentul a 7 UVM în cazul în care se cresc exclusiv găini sau porci, calculate conform tabelului de conversie din anexa II la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2016/669 al Comisiei din 28 aprilie 2016 de modificare a Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 808/2014 în ceea ce priveşte modificarea şi conţinutul programelor de dezvoltare rurală, publicitatea pentru aceste programe şi ratele de conversie în unităţi vită mare se amplasează la cel puţin 10 m de cea mai apropiată locuinţă învecinată şi sursă de apă destinată consumului uman şi se exploatează astfel încât să nu producă poluarea mediului şi risc pentru sănătatea vecinilor, cu obligaţia respectării condiţiilor de biosecuritate.
(3)În gospodăriile cu un număr de animale mai mare decât cel prevăzut la alin. (1) şi (2), adăposturile pentru creşterea animalelor se amplasează la distanţă de 50 m de cea mai apropiată locuinţă vecină şi sursă de apă destinată consumului uman.
(4)În mediul urban, prin hotărâri ale consiliilor locale sau prin studiu de impact asupra sănătăţii se pot stabili distanţe de protecţie sanitară mai mari decât cele specificate în prezentul ordin, în funcţie de specificul fiecărei unităţi administrativ-teritoriale."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de localitate.

| Octavian00 explică (pentru sadrian46):

Legea nu e lege pentru toți?

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian00):

Nu. Te poți plânge la autorități, să vezi cum e cu legea. E la el în curte. Dacă primăria nu a decis că în acea zonă a localității este interzis, nu ai ce să faci.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu stiu exact, dar cred ca este o lege sanitara care prevede la ce distanta de casa vecinilor se pot instala adoposturile pentru animale. Intreaba si tu la primarie.
In unele localitati sunt zone unde sunt interzise prin hotarare de consiliu cresterea animalelor.

| Vântulalb a răspuns:

Daca este intr-un sat, da!