| BudescuBogdan a întrebat:

Bună seara! Vreau să știu ceva (știu că nu prea are legătură cu întrebările puse anterioar). Dacă fac contract de furnizare cu o casă de producție (fie filme sau muzică) sau cu cei care fac jocuri, în scop de comercializare, mai trebuie să fac contract de copyright sau îmi dă dreptul contractul de furnizare? Mulțumesc anticipat și rog seriozitate!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este contract de furnizare ci de difuzare. Acesta iti da dreptul sa difuzezi continutul prevazut, in anumite conditii (moduri de difuzare) si pe un anumit teritoriu, cu plata unei sume.

| BudescuBogdan explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de răspuns. Însă nu vreau să le difusez pe un anumit post TV, ci să le comercializez (unele contra cost, altele ca și cadou la o comandă mai mare de o anumită sumă).