| anonim_4396 a întrebat:

Buna,soțul meu are contract cu mama lui cu uzufruct mai exact cu clauza, sa grijeasca de ea etc etc.iar recent ne-a dat afara pentru ca nu i-a convenit dânsei ca nu facem cum vrea ea.Deci nu are nici un drept sa-l scoată afara nu? Pentru ca și el are drepturi ca și ea, acum gata dacă nu-i ia un pachet de țigări ca nu are bani îl da afara ca nu si-a respectat clauza? Ce ziceți? Cum sa procedam?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul contractului de intretinere cu uzufruct viager sotul tau are dreptul de proprietate (nuda proprietate) dar soacra are dreptul de a folosi imobilul pe tot timpul vietii.
Asa fiind il poate da afara din casa/apartament dar prin asta nu obtine si dreptul de proprietate. Pentru aceasta ar trebui sa rezilieze contractul de intretinere si nu o poate face fara motive intemeiate.
De asemenea sotul tau, avand un drept locativ acolo, poate contesta evacuarea in justitie, printr-o cerere la judecatoria de care apartine imobilul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur din cauza lui l a dat afara? Sau din cauza ta, soacra nu i si suportă nora dintotdeauna asa a fost si va fi, deci daca tu stii ca ai o vină atunci tu trebuie sa clarifici situatia, ca daca i lasa mama lui ceva baiatului, este a lui nu i ti dă tie soacra.

| Lukasssz a răspuns:

Din cauza ta mai mult ca sigur...

| mi25 a răspuns:

Una este contractul cu uzufruct si alta cu clauza de intretinere. Nici unul din cele doua contracte nu drept de proprietate atata timp cat mama este in viata. Contractul cu uzufruc poate fi anulat de ambele parti, doar pe partea ce ii revine sotului tau. Contractul cu clauza de intretinere poate fi reziliat de ambele parti oricand. De mama poate fi reziliat doar daca poate dovedi ca sotul tau nu se achita de indatoririle ce-i revin. Ambele contracte se reliziaza doar in instanta de judecata.
Evacuarea unui locatar cu domiciliul la acea adresa, chiar daca nu ar avea drept de proprietate, se face doar prin hotarare judecatoreasca.
Problema cu drepturi la casa este mai complicata. Sunt mai multe cazuri.
Depinde cine este proprietarul casei. Daca mama sotului a fost casatorita, daca s-a facut mostenirea dupa acesta, daca nu cumva sotul tau a renuntat in favoarea mamei (reiese din certificatul de mostenitor).
Atentie! proprietar este cel care este trecut la cartea funciara (cadastru), nu la impozit la primarie.
In orice caz, mama sotului nu poate sa va dea afara din casa decat prin hotarare judecatoreasca. Daca nu intelege, faceti-i plangere penala.
Nu va poate da afara chiar daca denunta contractul de intretinere.