Întrebare recomandată | simonaiubita a întrebat:

Buna stau cu mama in Italia si as dori sa merg in Romania cu iubitul meu doar ca sunt minora si as dori sa stiu daca e posibil ca tatal sa faca procura pe numele iubitului meu pentru la intoarcere? sau imi trebuie de la ambii parinti(mentionez ca sunt pe numele lui tata si el e in Romania)..va rog cine ma ajuta cu un raspuns.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua elemente esentiale pentru un raspuns corect: parintii sunt ori nu divortati si cui ai fost incredintata. Revino cu aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret, nu vreau sa fac ipoteze.

neluL
| neluL a răspuns:

Ambii parinti trebuie sa semneze procura la notariat. Prietenului tau ca insotitor ii trebuie si cazierul judiciar.

| DakotaRoyse a răspuns:

Da, va trebui să faci împuternicire pe prietenul tău din partea ambilor părinţi.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Se poate.Numai ca, iubitul trebuie sa fie major.Si cu acordul ambilor parinti procura.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ambii parinti trebuie sa faca o procura prin care sa-l desemneze insotitor pe iubitul tau, daca e major.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatal tau trebuie sa faca, dar ar fi bine sa vorbesti la aeroport la informatii si sa intrebi conditiile lor. Este posibil sa te poti imbarca singura, doar cu conditia sa fii adusa de unul din parinti si sa fii preluata din aeroport de tatal tau. Ai buletin, asa ca actele nu ar fi o problema.

| razboinicu2016 a răspuns:

Eu am plecat cu un prieten, ambi parinti au semnat, iar el era major, a avut si cazierul judiciar la granita

| cURcUbeUiNnoNcULorI a răspuns:

Daca esti pe numele tatalui nu-ti trebuie procura de la mama, dar iubitul tau trebuie sa dea semnatura ca te ia sa aiba grija de tine. sper ca te-am ajutat.

| Awake a răspuns:

Ambii parinti trebuie sa semneze, si ambi parinti la iubitul tau, funda?

| XRVI a răspuns:

Daca parintii sunt divortati este necesar doar de la un parinte si anume de cel la care esti incredintat, dar daca sunt impreuna de la ambii. Apropo prietenul trebuie sa aiba peste 18 ani