| Vrt_Valy_2000 a întrebat:

Stie cineva ce lege interzice umblatul in telefonul altora fara permisiunea acestora. Si cum se pedepseste?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca prin "umblat" se urmareste violarea secretului corespondentei.
Conform Codului penal, citez:
"ART.302.Violarea secretului corespondenţei
  (1) Deschiderea, sustragerea, distrugerea sau reţinerea, fără drept, a unei corespondenţe adresate altuia, precum şi divulgarea fără drept a conţinutului unei asemenea corespondenţe, chiar atunci când aceasta a fost trimisă deschisă ori a fost deschisă din greşeală, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Interceptarea, fără drept, a unei convorbiri sau a unei comunicări efectuate prin telefon sau prin orice mijloc electronic de comunicaţii se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost săvârşite de un funcţionar public care are obligaţia legală de a respecta secretul profesional şi confidenţialitatea informaţiilor la care are acces, pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
  (4) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, către o altă persoană sau către public, fără drept, a conţinutului unei convorbiri sau comunicări interceptate, chiar în cazul în care făptuitorul a luat cunoştinţă de aceasta din greşeală sau din întâmplare, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Secretul corespondentei. Dar Politia are treburi mai serioase decat sa investigheze citiri nepermise de SMS-uri. Google profesorul de spioni.