| RenataFrancesca a întrebat:

Stie cineva cum se pedepseste furtul in Elvetia?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inchisoare!
Iar daca esti strain, esti arestat, urcat in avion si transportat in tara ta de origini, direct in inchisoare.
Intamplare face sa fii calatorit in avion cu 1 roman, arestat de elvetieni, care avea catuse la maini si era insotit de 2 politisti.
L-au asezat in coada avionului si un politist statea in spate si altul, langa el.

| doctorandus a răspuns:

Cu închisoare (dacă meriți efortul). Altfel: expulzare și interdicție pe Elveția.

| goguPatent a răspuns:

Cu inchisoare cum altcumva, doar pe la arabi iti taie vreo mana.

| iamprettybored a răspuns:

Am auzit că le taie o mână ca în Evul Mediu, sunt cam nebuni elvețienii, depinde în ce zonă ești. Faza e că acolo sunt toți niște bogătani, n-au milă pentru șarlatanii săraci cum n-aveau milă boierii de țărani.