| 10Den a întrebat:

Stiti cumva daca mai primesc pensia de urmas daca ma inscriu la o facultate fara frecventa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, primesti pensia de urmas, legea nu face distinctie intre formele de invatamant, doar sa fie organizate in conditiile legii iar forma de invatamant la distanta este prevazuta de lege.
Conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, citez:
"ART.83.Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.
ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Condițiile de pensie de urmaș nu au legătură cu aceasta.

| mudokins78 a răspuns:

Ce are a face pensia de urmas cu scoala? Se tine cont de frecventa scolii sau de varsta?

| badriel a răspuns:

Nu, si eu am pensie de urmas dar sunt inca elev, insa sora mea e la facultate si nu mai primeste pensie de urmas. Sincer nu stiu sigur despre asta dar ai putea cauta si pe internet

| MamuMarian a răspuns (pentru badriel):

Pentru ca trebuia sa faca dovada sora ta ca inca isi continua studiile. La casa de pensii sau la serviciul parintelui decedat