| cristina_7936 a întrebat:

Stiti cumva daca pentru a iesi un minor din tara trebuie neaparat procura facuta pe numele cuiva.adica sa fie nevoie de un insotior sau doar semnatura parintilor ca minorul poate iesi din tara?

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Trebuie o procura facuta pe numele ambilor parinti. Aceasta procura trebuie tradusa intr-o limba de circulatie internationala. Daca nu pot circula cu el il pot imputernici pe un tutore care este responsabil pentru minor.

mira
| mira a răspuns:

Legea se mentine.Pentru iesirea unui minor din tara este nevoie de procura din partea ambilor parinti.

| Fredie a răspuns:

Buna. Am o colega care si a luat un var cu ea intr o excursie in USA si ne povestea ca intr adevar a avut nevoie de procura notariala. Era acum 2 ani aceasta poveste. Nu stiu daca intre timp s au mai schimbat aceste reglementari.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

trebuie procura data la un notat de ambii parinti, daca in caz ca parinti sint divortati, se poate prezenta la notar doar parintele care are hotarirea de incredintare a minorului. pe acea procura va trebui sa declarati cu cine doriti sa calatoreasca copilul., si sa aveti toate datele persoanei insotitorului; nume prenume, cnp, data nasteri, domiciliul. se poate face la notar o procura sa fie valabila timp de 1-2 ani.acea procura nu trebuie tradusa deoarece doar la granita romana vi se va cere.