Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva pedepsele pe care le poate primi un om in varsta de 40-47 ani, care terorizeaza o copila de 15 ani? Amenintand-o cu bataia, moartea, ca vine la liceu si o face ras si are el grija si de familia fetei? Toate aceste amenintari fiind spuse chiar in mesaje/apel de el (smecherul din toata Romania =spusele lui )...P.S fata nu vrea sa spuna parintilor, din cauza fricii fata de acest individ care o urmareste oriunde(astfel intre ei fiind si o scena de bataie si tentativa de viol) rog raspunsuri fara amuzament

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fata, impreuna cu un parinte, poate sa-i faca plangere penala pentru infractiunea de amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni, la politie sau la Parchetul de pe langa judecatorie.
Daca poate dovedi tentativa de viol poate sa-i faca plangere penala si pentru aceasta, la fel pentru hartuire. Pentru tentativa la viol pedeapsa este inchisoarea de la 1 an si 6 luni la 5 ani iar pentru hartuire pedeapsa este inchisoare de la 3 luni la 6 luni sau amenda.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care este relația dintre ei?
Această copilă de 15 ani ești dta, că văd că ești născută în 2004?
Persoana are 40-47 de ani? Nu există o asemenea vârstă.
Ce legătură este între acest individ și părinții ei, încât ea să nu poată să comunice în secret față de ei situația de mai sus?
Ce să înțelegem printr-o scenă de bătaie?
Ce înseamnă că vine la liceu și o face de râs?
Vine în incinta liceului sau înafara lui?
Față de cine o face de râs, adică o compromite? Față de elevi?
Care este motivul pentru care o amenință cu moartea?
Dacă fata nu spune la părinți, sau la alte autorități, ce așteaptă. ca tipul să o omoare?
Ceea ce pățești dta se pedepsește astfel.
https://lege5.ro/......odul-penal
Dar dta ești copilă și ai dreptul la o viață liniștită și nu te poți apăra singură.
Așa că poți apela la diriginte, poliție, protecția copilului din localitatea ta. Dar eu recomand să apelezi la poliție. Având în vedere scandalul cu Luiza și Alexandra din Caracal, poliția de oriunde din țară este mult mai atentă la asemenea situații ca a dtale și va face efortul să îl pună pe individ cu botul pe labe, cum se zice.
Dar dta nu spui aici totul, sau suficient, ca să fie situația mai clară, să poți fi ajutată.
Un străin nu vine din senin să te amenințe cu moartea, nu vine din senin să te hărțuiască la liceu.
Între voi doi s-a întâmplat ceva, vă cunoșteați dinainte de această situație. Ca să scapi, cere ajutor în jurul tău. Părinții în primul rând te vor apăra.