| anonim_4396 a întrebat:

Bună, știu că e mult de citit dar va rog sa citiți tot. Vă rog să mă înțelegi și să nu dați cu hate, am 14 ani fara o lună și vorbesc cu un băiat de 1 an jumate.
Mai pe scurt eu cu părinții mei nu mă înțeleg deloc...și prietenul meu a spus să mă mut la el.
El sta cu părinții lui deocamdată, vreau sa menționez că nu are încă 18 ani.
Cum putem proceda în astfel de situații sa pot sta cu el? Pentru că cu părinții mei chiar nu mai pot sta, sunt un fel de sluga pentru ei și am obosit...mă bat și câteodată mă pedepsesc, îmi iau telefonul și mă încuie in cameră. Stiu că poate o sa spuneți că sunt mica și etc dar va rog sa mă înțelegeți că chiar am nevoie de sfaturi de ceva, nu știu ce să zic.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Evidnet ca lor le pasa de tine, odata ce nu-ti permit s apleci de acasa si sa te destrabalezi.

Datoria ta este sa INVETI< sa mergi la scoala si sa-ti termini scoala generala si liceul.
Destrabalarea, iubitii si barbatii NU au ce cauta in viata unui copilas mic, fiindca intervine Politia si toata lumea sufera.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa stai cu parintii si sa nu faci prostii.
In primul rand nu este bine pentru tine, esti prea mica.
In al doilea rand o sa-ti bagi prietenul in necaz, posibil sa fie condamnat pentru infractiunea de act sexual cu un minor si pedepsele sunt mari.
In al treilea rand nu cred ca parintii prietenului o sa fie incantati sa aiba grija si de tine.
In al patrulea rand parintii te pot lua inapoi, avand in vedere ca legea spune ca domiciliul minorului este la parinti.

| Iasminaana a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da dar, părinți prietenului meu sunt de acord să mă mut la ei chiar nu știu ce să fac..am tată vitreg și mereu vrea să mă dea afara și el sa oferit să mă ia la el sa fiu bine nu știu cum să spun eu mă gândesc că poate mama lui poate fi tutorele meu

| Violleta2022 a răspuns:

La 13 anisori cat ai acum este imposibil sa te muti la vreun iubit sau pedofil ori ce o fii ala, fiindca parintii pot anunta Politia si ei te aduc acasa cu forta, sau pe pot inchide in Orfelinat daca sustii ca nu vrei acasa, unde vei sta inchisa cu alte cateva sute de copii pana la implinirae varsteid e 18 ani.

Barbatul care te-a sedus de la 11-12 anisori va intra direct in puscarie, fiindca nu este permisa pedofilia si in cazul in care te gasesc in casa aluia, este usor de diovedit ca te-a rapit sau de-a atras, sedus si probabil violat tu fiind inca un copil micut de varsat si protejat de lege. Inchisoare de la 1 la 5 ani.
Dar daca se dovedeste ca a intretnut realtii cu tine acum 1-2 ani, cand aveai 11-12 ani, atunci puscaria este intre 3 si 10 ani.

legea este aici:

https://lege5.ro/......odul-penal

Se pare ca esti un copil cu probleme serioase de comportamnet daca parintii au ajuns sa-ti ia telefonul si sa te incuie in camera, de frica sa nu fugi de acasa, sa te destrabalezi. Este o masura de protectie pe care multi parinti o practica inainte de a duce copii la psiholog, sau la camine stricte, unde-i inchid pe o perioda nedeterminata.

| Iasminaana a răspuns (pentru Violleta2022):

Lor nu le pasa de mine..chiar nu știu ce să mai fac.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Iasminaana):

Evidnet ca lor le pasa de tine, odata ce nu-ti permit s apleci de acasa si sa te destrabalezi.

Datoria ta este sa INVETI< sa mergi la scoala si sa-ti termini scoala generala si liceul.
Destrabalarea, iubitii si barbatii NU au ce cauta in viata unui copilas mic, fiindca intervine Politia si toata lumea sufera.