| NuAmNume11 a întrebat:

Sunt chemat in instanta, avand doua dosare penale de natura rutiera acestea fiind facute la intervale de cateva ore distanța unul de altul. Solutia la ambele dosare este un an inchisoare cu 2 ani de supraveghere, cu amanarea aplicarii pedepsei. Consilierul meu de la sediul de probatiune a anuntat instanta ca am doua dosare(crezand ca dupa ce am fost condamnat pentru prima am facut si o a doua fapta) . Acuma intrebarea mea este ce pot sa patesc ca pe citatie scrie ca sunt chemat in instanta ca intimat in citatie scriind :  revocarea / anularea amanarii aplicarii pedepsei. Ma intereseaza daca pot sa primesc cu suspendare sau executare? Adica daca se poate schimba pedeapsa pe care am primit-o de prima data. Tin sa spun ca ambele solutii au fost legalizate.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema daca ai fost condamnat definitiv in ambele dosare si pedeapsa este cea expusa de tine.
Vei dovedi cu hotararile de condamnare situatia reala.

| NuAmNume11 explică (pentru Ioandelasal):

Da, am hotararile, dar de ce ma cheamă in instanta din nou odata ce s au finalizat ambele dosare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru NuAmNume11):

N-am de unde sti, vei afla la data respectiva sau te poti interesa de pe acum, du-te la instanta si solicita sa studiezi dosarul indicat pe citatie sau angajeaza un avocat sa-l studieze.

| NuAmNume11 explică (pentru Ioandelasal):

Doamna de la serviciul de probatiune imi spune ca trebuie sa se uneasca dosarele, dar am vorbit cu un avocat si mi-a zis ca ei cred ca unul din dosare s-a finalizat si dupa am comis o a doua fapta si de asta ma cheama, cand de fapt faptele sunt concurente. Si nu stiu la ce sa ma astept daca o sa patesc ceva.

| Donsavas a răspuns:

Este cazul sa discuti cu o persoana autorizata. Se poate sa executi pedeapsa. O poti executa la domiciliu sau poti plati amenda daca preferi varianta a doua. Nu stiu ce va decide instanta. Cert este ca nu esti un criminal, nu vei fi judecat aspru si nu te va trata nimeni precum un infractor. Este o experienta de viata trecatoare. Nu ti face griji! Sigur exista o rezolvare, cu atat mai mult cu cat nu ai gresit cu rea intentie.

| roanunt a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu un avocat.
Problema ca daca ai fost condamnat intr-un dosar cu suspendarea pedepsei si in acest timp ai mai comis o fapta, posibil sa iti dea sa executi pedeapsa cea mia mare. Consulta un avocat, ca este cel mai in masura sa iti explice.