| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a IX-a şi în fiecare zi de miercuri petrec 8 ore la şcoală, respectiv de la 7 la 15. Am auzit că limita legală este de 7 ore. Unde pot reclama acest lucru? Are rost să fac demersurile necesare, sau totul ar fi degeaba că nu se rezolvă nimic?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este nici o regula de genul asta. De altfel scoala este un privilegiu, o sansa, un dar care ti se ofera. Ce reclamatie sa faci, ca ti se face prea mult bine?

| LinaHaddad a răspuns (pentru Brigaela):

Nu consider că stând 8 ore la şcoală, dintre care 5 dintre ele sunt o pierdere de timp, căci stau aproape degeaba, îmi fac vreun bine. Sunt de părere că nu ar trebui să tac şi să înghit, cum acţionează o mare parte din români. Dar na, unii încă trăiesc după ideea "capul plecat, sabia nu-l taie."

| Brigaela a răspuns (pentru LinaHaddad):

NU are nici o legatura cu plecarea capului, ci cu bucuria ca ni se ofera educatie, acest dar nepretuit. Daca stai degeaba, este vina ta, pana la urma, poti lucra altceva daca profesorii nu vin la ore. Iar daca vin la ore, faptul ca nu intelegi ce iti predau si ca simti ca nu iti este util se datoreaza limitarilor tale. Nu sta la scoala, invata in fiecare clipa, caci ce inveti acum iti va folosi toata viata. Nu trebuie sa taci si sa inghiti, ci sa iti aperi zgomotos privilegiile. Daca cineva incearca sa te vaduveasca de vreo ora de invatat, opune-te, invata la toate materiile, acumuleaza cat mai multa stiinta, gandeste cat mai mult cu ajutorul profesorilor tai, exceleaza in toate domeniile. Lupta-te pentru dreptul tau de a fi un cetatean informat, care intelege si care nu poate fi manipulat. Iar scoala este singura cale prin care poti obtine asta

| Alexul99 a răspuns:

Cand o sa lucrezi este posibil sa petreci si 12 ore pe zi la munca, asa ca asta este o nimic toata.

| LinaHaddad a răspuns (pentru Alexul99):

Eu am întrebat în cazul de faţă, unde minorii petrec mai mult timp decât este legal la şcoală. Dacă voi ajunge să lucrez 12 ore, mă voi asigura că voi pune o întrebare şi în legătură cu aceea.

| Alexul99 a răspuns (pentru LinaHaddad):

In orice caz nu ai sa rezolvi nimic daca faci plangeri sau alte tampenii, asa este sistemul educational la noi, nu ai ce sa-i faci. Decat sa chiulesti ultima ora, desi nu recomand. laughing