| DexOnline a întrebat:

Buna, sunt din Cluj si sa zicem ca as avea nevoie sa tai niste copaci dintr-un loc neprotejat. Ca sa fac asta am nevoie sa primesc autorizatie de la Ocolul Silvic? Am inteles ca in Romania nu e voie sa tai copaci, dar totusi as putea sa platesc pentru permisiune? Nu ma pricep de loc in subiect, asa ca daca puteti lamuriti-ma voi cum funcioneaza chestiile astea happy Multumesc.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element important: terenul cu copacii sunt sau nu proprietatea ta, sunt sau nu in padure sau pe camp ori in gradina ta.
De regula nu este voie sa tai fara autorizatie din padure si anumite specii (nuci, ciresi) si din alta parte, chiar daca sunt proprietatea ta.
Cu atat mai mult n-ai voie sa tai copacii care sunt proprietatea altor persoane.

| DexOnline explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca este vorba despre proprietatea statului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DexOnline):

Si statul intra in categoria "alte persoane", persoanele pot fi fizice si juridice.

| DexOnline explică (pentru Ioandelasal):

Bine, dar in cazul oamenilor care, mai ales la tara, au nevoie de lemne pentru iarna, dar nu au terenul lor de padure? Am inteles ca se plateste o cota sau ceva...

| Ioandelasal a răspuns (pentru DexOnline):

Cei care n-au lemne le pot obtine legal prin cumparare, de la depzitele de lemne pentru foc ori de la cei care au paduri si le exploateaza legal.

| DexOnline explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu este chiar nici o posibilitate legală de a tăia copaci?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DexOnline):

N-ai inteles nimic din ce ti-am spus? NU POTI TAIA LEGAL!