| floreen a întrebat:

Buna,

Sunt fata si stau intr-o zona mai rau fatama sa ii zic. Pana acum nu mi-a fost frica, insa de ceva timp am auzit niste lucruri urate care s-au intamplat si am decis sa iau ceva sa ma protejez. Am avut spray cu piper, insa cred ca e nevoie de altceva. As vrea un pistol cu soc electric. Nu stiu daca am voie, am peste 18 ani deci varsta nu e problma, insa din punct de vedere legal e ok? Se gasesc de cumparat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie, aceasta arma este prevazuta in categoria armelor interzise detinerii, conform Anexei la L.295/2004, cu md. si compl. ulterioare, Categoria A - Arme şi muniţii interzise, pozitia 9.

| romeo78 a răspuns:

Rămâi la spray cu piper, instalează aplicația oficială 112, dar roagă și din colegii dumneavoastră să vă însoțească până la bloc.
Pentru pistolul cu șoc electric, nu v-aș sfătui, căci dacă, cumva îl folosiți, iar acea persoană are de suferit sau decedează va fi foarte greu să dovediți că a fost legitimă apărare.
Mai bine căutați un club sportiv de arte marțiale și învățați tehnici de autoapărare.